Piasek i żwir suszony – właściwości i zastosowanie
15 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Piasek i żwir suszony. Charakterystyka
5 (100%) / 1 głosów

Piasek i żwir suszony. Charakterystyka

Piasek i żwir to kruszywa powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach gospodarki. Znajdują wiele zastosowań jako podstawowy element podłoży, mas i innych substancji produkowanych na potrzeby budownictwa oraz przemysłu. Tego typu kruszywa naturalne mogą przy tym występować w stanie wilgotnym oraz suszonym. Czym dokładnie charakteryzuje się piasek oraz żwir suszony, jakie są ich zalety i zastosowania?

Piasek i żwir suszony – właściwości i rodzaje

Piasek i żwir to powszechnie wykorzystywane w przemyśle kruszywa naturalne, będące luźnymi, okruchowymi skałami osadowymi. Podstawowa różnica pomiędzy piaskiem a żwirem wynika z wielkości poszczególnych ziaren: piasek jest materiałem drobnoziarnistym, natomiast żwir – gruboziarnistym. Kruszywa te mogą występować w stanie wilgotnym – z przeznaczeniem głównie na produkcję betonu i zapraw – a także w postaci suszonej. W tym celu kruszywa naturalne poddane zostają procesom płukania i czyszczenia, sortowania oraz suszenia. W zależności od uzyskanych frakcji i przeznaczenia tak przygotowanych materiałów, producenci, tacy jak firma Kolsped, oferują różne rodzaje piasku i żwirku suszonego, w tym:

 • Piasek do piaskowania;
 • Piasek filtracyjny;
 • Piasek filtrowany piaskowy;
 • Żwirki suszone;
 • Specjalny żwir suszony;
 • Żwir filtracyjny.

Piasek i żwir suszony charakteryzują się wysoką zawartością kwarcu i brakiem zanieczyszczeń, co sprawia, że znajdują one wiele zastosowań w budownictwie oraz przemyśle.

Zastosowania piasku i żwiru suszonego

Piasek i żwir suszony, w przeciwieństwie do kruszyw w stanie wilgotnym, które wykorzystuje się głównie do produkcji betonów i zapraw oraz wykonywania mas bitumicznych, mają różne zastosowania nie tylko w budownictwie, ale także w szeroko pojętym przemyśle. Główne obszaru ich zastosowań to:

 • Piaskowanie – piasek suszony i żwir kwarcowy stosuje się w celu oczyszczania powierzchni konstrukcji stalowych i innych obiektów przy użyciu piaskarek.
 • Filtrowanie – piaski i żwiry filtracyjne pełnią rolę wypełnienia filtrów i elementów filtracyjnych, takich jak dreny, wykorzystywanych np. do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków
 • Wykonywanie nawierzchni sportowych – kruszywa suszone służą do wypełnienia sztucznej trawy stanowiącej podłoże obiektów sportowych, np. boisk czy kortów tenisowych.
 • Aranżacje przestrzeni – piasek i żwir suszony dobrze sprawdza się w charakterze materiału ozdobnego, wykorzystywanego do aranżacji zieleni i terenów o charakterze rekreacyjnym, np. parków czy ogrodów.
 • Produkcja zapraw – piasek płukany wykorzystuje się w charakterze surowca do produkcji materiałów budowlanych, takich jak suche zaprawy, szpachle, tynki czy kleje.

Ponadto piaski i żwiry suszone wykorzystuje się w zoologii, ogrodnictwie, a także na potrzeby domowe.