oswietlenie-ulica
25 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Oświetlenie uliczne – jakie powinno być?
5 (100%) / 1 głosów

Oświetlenie uliczne – jakie powinno być?

Oświetlenie uliczne to nieodłączny element infrastruktury w każdym mieście, zarówno większym, jak i mniejszym oraz praktycznie w każdej wsi. Jego prawidłowy projekt i wykonanie wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo, szybkość oraz brak zakłóceń w ruchu drogowym, które w znacznym stopniu zależą od warunków postrzegania na drodze. Należy pamiętać, że poza swoimi podstawowymi funkcjami bardzo często podnosi ono także walory estetyczne okolicy.

Więcej światła

Odpowiednie oświetlenie dróg i ulic oraz chodników, ścieżek rowerowych, a także różnego rodzaj parków lub przejść dla pieszych, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, a także odwiedzających osób. Dotyczy to zarówno pieszych oraz rowerzystów, jak i kierowców poruszających się samochodami. Warto przy tym pamiętać, że dobre lampy uliczne powinny spełniać określone standardy oświetleniowe, które uwzględniają wszystkie możliwe sytuacje ruchowe (natężenie ruchu, funkcja ulicy, rodzaj ruchu, rozwiązanie techniczne ulicy), przypisując im określone parametry. Aby móc prawidłowo pełnić swoje funkcję, oświetlenie uliczne winno być przede wszystkim odpowiednio rozmieszczone i zainstalowane, przy czym ze względów bezpieczeństwa należy unikać montażu lamp przy samej krawędzi jezdni. Warto także pamiętać, że nowoczesne oraz ekonomiczne zarządzanie oświetleniem ulicznym, wymaga odpowiedniego doboru elementów takich jak oprawy oświetleniowe oraz system sterowania.

W pierwszym przypadku doskonale sprawdzają się nowoczesne lampy LED, oferowane przez wyspecjalizowanych producentów i dystrybutorów, między innymi firmę Lediko sp. z o.o. Adam Wilanowski z Wrocławia. W porównaniu do lamp starego typu zużywają one znacznie mniej energii elektrycznej, co pozwala na oszczędności sięgające nawet więcej niż 50%, a ponadto sprzyjają ochronie środowiska poprzez ograniczone wydzielanie dwutlenku węgla do atmosfery. Niemniej jednak prawidłowo zaprojektowane oświetlenie uliczne powinno przede wszystkim zapewniać:

  • wysoki poziom luminancji i jej równomierności przy jak najniższym poziomie olśnienia,
  • odpowiednie prowadzenie wzrokowe,
  • oszczędność energii elektrycznej przy uzyskaniu maksymalnych efektów oświetleniowych,
  • stosunkowo niskie koszty inwestycji oraz konserwacji,
  • wysoką trwałość zarówno instalacji oświetleniowej, jak i jej poszczególnych elementów.

Co na to przepisy

Jeszcze do 2007 roku obowiązywała norma z lat siedemdziesiątych XX w. zawierająca wymagania regulujące projektowanie oświetlenia drogowego. Jednakże w wyniku procesów integrujących Polskę z Unią Europejską, w 2007 r do zbioru Polskich Norm, została wprowadzona w języku polskim, aktualnie obowiązująca norma dotycząca oświetlenia dróg. Składa się ona z czterech części:

  1. Wybór klas oświetlenia – na postawie której możliwe jest ustalenie właściwej sytuacji oświetleniowej i wybór klasy oświetlenia.
  2. Wymagania oświetleniowe – określa wymagania dla poszczególnych klas oświetleniowych, z uwzględnieniem warunków drogowych i środowiskowych.
  3. Obliczenia parametrów oświetleniowych – opisująca sposoby postępowania oraz procedury i metody obliczania niezbędnych parametrów oświetlania ulic.
  4. Metody pomiarów parametrów oświetlenia – umożliwiające ocenę poprawności projektu.

Współczesne oświetlenie uliczne to doskonałe połączenie nowoczesnych technologii z walorami estetycznymi. Nie do przecenienia jest także jego udział w tworzeniu obrazu wieczorno-nocnego przestrzeni urbanistycznej, przyjaznego mieszkańcom, zachęcającego do wieczornego wyjścia na zewnątrz i dającego poczucie prawdziwej lokalnej dumy.