zabezpieczenie-okien
22 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Okna w służbie bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców
5 (100%) / 1 głosów

Okna w służbie bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców

Okna powinny służyć przede wszystkim komfortowi domowników. Dotyczy to nie tylko dorosłych użytkowników okien, ale również dzieci. Najmłodsi mieszkańcy często bywają niesforni i bardzo trudno ich upilnować. Z tego powodu ważne jest, aby otoczenie, w którym się znajdują, było maksymalnie bezpieczne. Które okna są najlepsze dla dzieci? W jakie rozwiązania warto zainwestować, aby mieć pewność, że maluch nie zrobi sobie krzywdy?

Opcja uchylnego otwierania okien

Wiele osób lubi trzymać okna otwarte. Oczywiście w rozwiązaniu tym nie ma nic niestosownego, zwłaszcza gdy na dworze panuje ładna pogoda. Stałe otwarcie okna stwarza jednak pewne zagrożenie dla dziecka, które może się wychylić i wypaść na zewnątrz. To szczególnie niebezpieczne w przypadku pomieszczeń mieszkalnych usytuowanych na wyższych kondygnacjach. Aby zminimalizować ryzyko tragicznego w skutkach zdarzenia, można zabezpieczyć okno, otwierając je w sposób uchylny. Mechanizmy uchylnego otwierania okien są dziś w zasadzie standardem – większość modeli stolarki okiennej jest w nie zaopatrzona. Takie okna są dostępne również w ofercie renomowanej marki Plastixal.

Zabezpieczenie przed otworzeniem

Każde okno, nawet to znajdujące się na parterze, powinno być zaopatrzone w mechanizm zabezpieczający przed otworzeniem przez małe dziecko. Istnieje wiele rozwiązań, które można zastosować. Najprościej zainwestować w specjalną klamkę z kluczykiem lub przyciskiem. Jeszcze na etapie zamawiania okien warto rozważyć instalację specjalnych okuć i dodatków utrudniających otworzenie okna. Mogą być to np. ograniczniki otwarcia czy też zamki montowane w zawiasach okiennych. Opisane rozwiązania cieszą się powodzeniem nie tylko w domach prywatnych, ale też w licznych placówkach edukacyjno-wychowawczych.

Jakość okien najważniejsza

Oczywiście nawet najlepsze zabezpieczenia na niewiele się zdadzą, jeżeli okno nie będzie miało odpowiedniej jakości. Bezpieczne okucia w połączeniu z wysokiej jakości oknami z PCV lub oknami z aluminium sprawią, że korzystanie z tego typu stolarki otworowej będzie jak najbardziej wygodne, a ryzyko wystąpienia wypadku w zasadzie nie zaistnieje. Dotyczy to zarówno mieszkań, jak i domów jednorodzinnych. Bezpieczne okno oznacza ogromną korzyść nie tylko dla dzieci, ale też ich rodziców i opiekunów, którzy dzięki niemu nie muszą wykazywać ciągłej czujności w trosce o zdrowie i życie swych młodych podopiecznych.