okna-porownanie
12 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Okna drewniane czy PVC – porównanie
5 (100%) / 2 głosów

Okna drewniane czy PVC – porównanie

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć decydując się na okna do naszego domu, jest wybór materiału. Najpopularniejsze na rynku są okna wykonane z PVC, choć wiele osób bardzo ceni sobie również stolarkę z prawdziwego drewna. Które z tych tworzyw będzie lepszym rozwiązaniem?

PVC – wady i zalety

PVC bądź PWC to skrótowa nazwa związku chemicznego polimeru syntetycznego znanego jako polichlorek winylu (w języku angielskich – polivinyl chloride) – jest on zdecydowanie najpopularniejszym tworzywem wykorzystywanym w produkcji stolarki okiennej. Ponad 70% okien na polskim rynku wytwarzanych się właśnie z PVC. Za tym sukcesem stoi przede wszystkim bardzo niska cena – PVC jest prosty w wytwarzaniu i formowaniu, dzięki czemu produkcja okien jest szybka i nie wymaga zaawansowanego procesu technologicznego. Czy za niską ceną idą jeszcze jakieś atuty? Zdecydowanie tak.

Ze względu na jednolitą strukturę tworzywa, gotowe okna charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością i żywotnością – wyjaśnia specjalista firmy De-Bo – Dobrze wykonane i zadbane okna z PVC mogą przetrwać nawet 40 lat.

Kolejna zaleta to fakt, że okna nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych, poza regularnym myciem przy pomocy zwykłych detergentów – są niepodatne na wilgoć oraz rozwój drobnoustrojów. Ponadto ze względu na niewielką wagą ich montaż nie sprawia zbyt dużych trudności. A co z wadami? Przede wszystkim należy tutaj zaliczyć stosunkowo słabą izolację termiczną – oznacza to, że przez okna z tego materiału ucieka więcej ciepła, niż przez okna drewniane bądź aluminiowe. Dyskusyjne jest również ich estetyka. Co prawda możemy zamówić do swojego domu okna barwione bądź pokryte okleiną imitującą drewno, jednak rozwiązanie to nie zastąpi naturalnego surowca.

Zalety i wady okien drewnianych

Okna wykonane z drewna cieszą się dużo mniejszą popularnością – tylko niecałe 30% klientów decyduje się na to tworzywo. Ponownie duży wpływ ma tutaj czynnik ekonomiczny – za pakiet okien drewnianych zapłacimy dużo więcej, niż za taką samą ilość okien z PVC. Dodatkowo okna wymagają większego wysiłku jeśli chodzi o pielęgnację – poza regularnym myciem konieczne będzie konserwowanie ich co kilka lat, w przeciwnym wypadku pokryją się pleśnią i grzybem. Ma to bardzo duży wpływ na ich wytrzymałość oraz parametry izolacyjne. Z drugiej strony okna drewniane mają również dużo zalet. Przede wszystkim bardzo przyjemną dla oka, naturalną estetykę, która spisze się w praktycznie każdym wnętrzu. Okna drewniane będą słusznym wyborem jeśli chcemy stworzyć dom energooszczędny – dobre parametry przenikalności ciepła pomogą nam znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu.