ogrzewanie-domu
13 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Ogrzewanie w domu z drewna – co wybrać?
5 (100%) / 1 głosów

Ogrzewanie w domu z drewna – co wybrać?

W Polsce coraz chętniej decydujemy się na gotowe domy z drewna. W naszym artykule przyjrzymy się energooszczędnym systemom domów gotowych, które cieszą się już dużym powodzeniem w Austrii i Niemczech. Szkielet domów wykonywany jest ze specjalnie przygotowanego drewna, a okładziny z najwyższej jakości płyt prasowanych. Element izolacyjny stanowi najwyższej jakości wełna mineralna. A jakie ogrzewanie najlepiej wybrać do takiego domu?

Ogrzewanie gazowe

Jak dowiadujemy się w firmie ITS Koszalin, która zajmuje się budową drewnianych domów, jeśli mamy możliwość podłączenia się do instalacji gazowej, najlepiej sprawdzi się ogrzewanie gazowe. Co prawda instalacja jest droższa od instalacji ogrzewania elektrycznego, jednak cena eksploatacji jest wyraźnie niższa, a domy projektujemy i budujemy przecież zwykle na lata. Ogrzewanie gazowe to ogrzewanie centralne, a więc cały dom ogrzewamy równomiernie. To bez wątpienia zaleta ogrzewania gazowego, które w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym wypada w naszej ocenie lepiej. Jeśli mielibyśmy się doszukiwać jakichkolwiek minusów – piec gazowy należy poddawać okresowym przeglądom ze względów bezpieczeństwa, natomiast grzejniki elektryczne nie wymagają tego typu dozoru technicznego. Nie jest to jednak duży problem.

Pompy ciepła

Jeśli nie mamy możliwości instalacji ogrzewania gazowego, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie ekologiczna pompa ciepła. To niedrogi sposób na ogrzewanie domu z drewna i nie tylko. Najlepiej sprawdzają się pompy ciepła z systemem powietrze-woda. Pompy ciepła tego typu to doskonałe źródło ciepła, które działa bez emisji zanieczyszczeń. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, nowoczesne pompy ciepła nie są drogie, podobnie jak cały system wraz z zasobnikiem na CWU. Niskie są także koszty eksploatacji. Zależą one oczywiście od metrażu i izolacji budynku. Termin realizacji to około 2-3 dni, a trwałość i żywotność sprężarki to co najmniej kilkanaście lat, jak zapewniają specjaliści. Kolejny plus to możliwość w montażu domów z drewna, w których nie ma wydzielonego pomieszczenia na kotłownię; nie potrzebujemy też instalowania dodatkowego systemu wentylacji, czy komina, ponieważ pompy ciepła nie wydzielają zapachów. Jednostka pracuje cicho, a do tego jest całkowicie bezpieczna dla środowiska, ponieważ nie emituje spalin, czy sadzy.

Firmy, które zajmują się pompami ciepła, zapewniają nie tylko montażem urządzeń, ich uruchomieniem i regulacją, ale także naprawami gwarancyjnymi i pogwarancyjnymi, przeglądami oraz konserwacją urządzeń, fachowym doradztwem technicznym i częściami zamiennymi. Na koniec warto dodać, że zdecydowanie odchodzimy od rozwiązań takich jak piec na ekogroszek, za to na przykład kominek na drewno w salonie to sympatyczny dodatkowy element grzewczy, który ociepla domową atmosferę nie tylko dosłownie.