13 maja 2019

Kategoria:
Inne

Obsługa i konserwacja suwnic. Co warto wiedzieć?
5 (100%) / 1 głosów

Obsługa i konserwacja suwnic. Co warto wiedzieć?

Wśród kursów UDT popularność zyskują zajęcia z zakresu obsługi i konserwacji suwnic, czyli dużych maszyn, przenoszących elementy w pionie i poziomie. Takie zawody wymagają pewnych kompetencji i wiedzy technicznej. Dobrze wyszkoleni fachowcy zarabiają przyzwoite pieniądze, a przede wszystkim wykonują bardzo potrzebną pracę. Myślisz o tym, by zostać operatorem lub konserwatorem suwnicy? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Czy warto być operatorem suwnicy?

Suwnica to innymi słowy dźwignica (wciągarka lub wciągnik) pracująca w ruchu przerywanym. Wyposażona jest w mechanizm podnoszenia i opuszczania.

Operatorzy i konserwatorzy suwnic to dziś bardzo poszukiwani pracownicy. Specjaliści z tego sektora są prawdziwą gratką dla pracodawców z szeroko pojmowanego sektora budowlano-produkcyjnego. Nie tak łatwo znaleźć dobrego fachowca, więc konkurencja na rynku wciąż jest niewielka, a oferowane zarobki – bardzo atrakcyjne. Właśnie dlatego te osoby, które chcą zyskać pewny i solidny zawód, powinny rozważyć uzyskanie uprawnień na obsługę lub konserwację tych specjalistycznych urządzeń.

Jak tłumaczy ekspert z ośrodka szkoleniowego Galileum:

Egzamin kwalifikacyjny odbywa się przed komisją powołaną przez Urząd Dozoru Technicznego. Może być on poprzedzony profesjonalnym kursem przygotowującym.

Egzaminowana osoba, która pozytywnie przejdzie sprawdzian, zyskuje uprawnienia w zakresie obsługi lub konserwacji suwnic w odpowiedniej kategorii.

Jaką wiedzą należy dysponować?

Specjaliści z zakresu suwnic muszą dysponować kompleksową wierzą na temat BHP, dozoru technicznego i samych urządzeń.  Powinni bez problemu opowiedzieć o budowie i działaniu suwnic, o ich szczegółowej eksploatacji, a także o poszczególnych ich elementach i zespołach.

Muszą także być świadomi tego, jakie istnieją zagrożenia przy pracy z suwnicami, jakie istnieją urządzenia zabezpieczające oraz jakie obowiązki ciążą na operatorze lub konserwatorze suwnicy.

Tyle o wiedzy teoretycznej. Równie ważne są umiejętności praktyczne, które testuje się już podczas zajęć i pracy w terenie. W tym przypadku liczy się sprawność manualna, orientacja przestrzenna, wyobraźnia i logiczne myślenie.

Kto może ubiegać się o uprawnienia na suwnice?

Operatorem lub konserwatorem suwnicy może zostać każda osoba pełnoletnia o stanie zdrowia umożliwiającym pracę na stanowisku konserwatora lub operatora suwnicy. To drugie kryterium stwierdza się na podstawie aktualnego badania lekarskiego (u specjalisty
z zakresu medycyny pracy).

Generalnie nie ma wymogu kończenia technikum o zbliżonej specjalności. Jednak skoro mowa o wcześniejszych doświadczeniach związanych z pracą z suwnicami, warto wiedzieć, że dobrze postrzegane są zwłaszcza osoby, które już wcześniej pracowały lub zaliczały praktyki, na przykład na stanowisku pomocnika konserwatora suwnic. Każde zdobyte doświadczenie w zakresie prac technicznych sprawi, że wiedza podczas przystępowania do egzaminu UTD będzie bardziej kompleksowa.