obrobka-cnc
17 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Obróbka metali CNC. Na czym to polega?
5 (100%) / 1 głosów

Obróbka metali CNC. Na czym to polega?

Nowoczesne metody i urządzenia coraz częściej stosowane przez różnorodne zakłady przemysłowe pozwalają na uzyskanie optymalnych wyników pracy w krótkim czasie. Wśród obecnie używanych technologii możemy wyróżnić obróbkę CNC charakteryzującą się ogromną precyzją i dokładnością, co umożliwia otrzymanie szczegółowo wykonanych elementów o najwyższej jakości.

Szybkość i precyzja

Nowoczesna technologia CNC (Computerized Numerical Control) opiera się na wykorzystaniu mikrokomputera pozwalającego na bardzo precyzyjną i szybką pracę. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest wykonanie szczegółowych detali i uzyskanie dowolnych, nawet najbardziej skomplikowanych kształtów. Obróbka danego tworzywa odbywa się na podstawie projektu tworzonego za pomocą komputera, a ustawienie ciągłego, powtarzalnego procesu doskonale sprawdza się przy produkcji masowej. Uzyskujemy w ten sposób produkty o identycznych parametrach, co byłoby niemal niemożliwe przy zastosowaniu urządzeń obsługiwanych manualnie. Na uwagę zasługuje firma Staltim oferująca szeroki wachlarz usług z zakresu obróbki CNC, do których należy między innymi frezowanie, toczenie, cięcie czy gwintowanie. Warto dodać, iż obróbka CNC oznacza również zminimalizowanie kosztów całego procesu i znaczne skrócenie czasu pracy. Metoda ta pozwala na pracę z różnego rodzaju metalami, wśród których najczęściej występuje stal węglowa, jednak obróbce może być poddana również stal ocynkowana i nierdzewna, miedź, aluminium, mosiądz itp.

Jakie efekty możemy uzyskać?

Wśród najpopularniejszych metod obróbki CNC możemy wyróżnić między innymi:

  • frezowanie – polega na wprawieniu obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy, przy czym ruch posuwowy wykonywany jest przez przyrząd lub przez dany obiekt. Cały proces opiera się na oddzieleniu warstwy materiału za pomocą frezy w celu uzyskania wybranego kształtu, ozdobienia lub wykończenia przedmiotu. Metoda ta pozwala także na uzyskanie w dowolnym elemencie rówków, kanalików czy uzębienia.
  • toczenie – jest to metoda opierająca się na usuwaniu nadmiaru materiału z danych elementów za pomocą noża tokarskiego. Służy do obrabiania obiektów o kształcie brył obrotowych. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie metalowych przedmiotów o kształcie stożka lub walca.
  • wiercenie – jest to metoda skrawania pozwalająca na otrzymanie otworów o przekroju kołowym lub otworów wielokątnych. Proces ten realizowany jest za pomocą wiertła używanego na nieruchomym lub obracającym się przedmiocie.
  • cięcie – pozostawia gładką i czystą powierzchnię, dzięki czemu nie istnieje potrzeba dodatkowego wykańczania krawędzi ciętego elementu oraz pozwala na minimalizację odpadów związanych z obróbką. Może odbywać się za pomocą kilku metod, wśród których wyróżniamy między innymi: cięcie laserem, plazmą i strumieniem wody.