system-alarmowy
19 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Nowoczesne systemy alarmowe. Przegląd rozwiązań
5 (100%) / 1 głosów

Nowoczesne systemy alarmowe. Przegląd rozwiązań

Kamery, czujniki ruchu, bariery podczerwieni i systemy wykrywcze zakopywane czy na  ogrodzenia to tylko niektóre z nowoczesnych zabezpieczeń. Systemy alarmowe oparte o innowacyjne technologie są z powodzeniem stosowane zarówno do ochrony budynków i terenów prywatnych jak i publicznych. Dowiedz się, jakie rozwiązania są obecnie najczęściej wykorzystywane i zdecyduj, jakie z nich będzie najlepsze dla ciebie.

Kamery termowizyjne, bariery i czujnik ruchu – co wybrać?

Monitoring przemysłowy, jak i na potrzeby prywatne (monitoring domu) to popularne rozwiązanie, które skutecznie zapewnia bezpieczeństwo. Obecnie często stosuje się do monitoringu kamery termowizyjne, które na zasadzie kontrastu wykrywają ciepło emitowane przez dany obiekt, odróżniający się temperaturą od reszty otoczenia. Tego typu kamery cechuje szczegółowy obraz bez względu na warunki atmosferyczne oraz dostępne oświetlenie. Dzięki tym urządzeniom możliwy jest nie tylko monitoring przemysłowy (np. centra logistyczne, elektrownie, porty lotnicze), ale również monitoring domu bądź konkretnego terenu.

Równie często stosuje się bariery, które zależnie od rodzaju działają na podczerwień, mikrofale lub łącząe obie te technologie z czujkami mikrofalowymi Dopplera. Tego typu systemy alarmowe w zależności od wykorzystywanej technologii umożliwiają stworzenie stref bezpiecznych, do których nie dostanie się żaden intruz – w przeciwnym razie uruchamiają alarm. Co ciekawe, bariery są nie tylko czułe, ale również potrafią weryfikować, czy dany sygnał nie jest wywołany np. warunkami atmosferycznymi lub fauną bądź florą, przez co minimalizują ryzyko fałszywych alarmów. Innym rodzajem zabezpieczeń są alarmowe czujniki ruchu. Zależnie od technologii wyróżnia się następujące rodzaje czujek: laserowe, dualne, mikrofalowe i sejsmiczne. Każde z nich wykorzystują inne techniki detekcji, jednak są w stanie kontrolować dany teren i wykryć intruza na długo przed tym, zanim będzie stanowił faktyczne zagrożenie.

Systemy alarmowe: ochrona obwodowa, zabetonowane systemy i inne

Jest wiele możliwości dla zapewnienia bezpieczeństwa posesji. W ofertach wielu firm (np. firmy ATLine z Łodzi) można znaleźć różne systemy alarmowe do ochrony obwodowej; można skorzystać np. z napłotowych rozwiązań instalowanych na ogrodzenia lub zakopywanych czy zabetonowanych systemów. Te ostatnie są one szczególnie przydatnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie właścicielom zależy na ukryciu faktu zainstalowania systemu alarmowego. Zakopuje się je w ziemi wokół ogrodzenia bądź  innej strefy, którą chcemy chronić lub umieszcza pod posadzkami betonowymi wokół domu przed drzwiami i pod oknami a także w obszarach podjazdów, bram czy przejść prowadzących do budynku  przez co nie można ich dostrzec ale również zniszczyć.