29 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Najważniejsze akcesoria rowerowe
5 (100%) / 1 głosów

Najważniejsze akcesoria rowerowe

Teoretycznie do tego, by jeździć rowerem, wystarczą dwa koła, łańcuch, pedały i kierownica oraz rama, która to wszystko spina. W praktyce jednak przyda się jeszcze co najmniej kilka akcesoriów. Dzięki nim korzystanie z roweru jest zdecydowanie wygodniejsze, a przede wszystkim – bardziej bezpieczne. Co powinno się znaleźć na wyposażeniu każdego rowerzysty?

Oświetlenie

Jednym z podstawowych elementów są lampki rowerowe. Zarówno przednia, jak i tylnia (czerwona) zwiększają naszą widoczność dla innych uczestników ruchu, i to nie tylko po zmierzchu. Pierwsza z nich ma również inne zadanie, którym jest oświetlenie drogi oraz znajdujących się na niej ewentualnych przeszkód. Lampki to jedna z tych rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Najtańsze nie tylko słabo trzymają się roweru, ale też z reguły już po pierwszym deszczu nadają się do wyrzucenia.

Zapięcia

Tanie zapięcia co prawda nie są aż tak wrażliwe na wilgoć, jednak również potrafią nie spełnić należycie swej funkcji.

Zamiast cienkiej linki, którą stosunkowo łatwo jest przeciąć, lepiej zainwestować w znacznie solidniejszy U-lock lub łańcuch – mówi przedstawiciel salonu rowerowego Saveno. – Jest on niestety cięższy i nieco mniej poręczny, ale za to bez problemu da się nim przypiąć rower również do latarni lub grubszego słupka – dodaje.

Zestaw do napraw

Podobnie jak w samochodzie warto wozić zapasowe koło i narzędzia potrzebne do jego wymiany, tak i rowerzysta powinien mieć na podorędziu przedmioty przydatne w razie awarii. Na pewno dobrze jest mieć ze sobą pompkę, zapasową dętkę i klucz typu multitool, a także torebkę lub saszetkę (mocowaną np. pod siodełkiem, na bagażniku albo ramie bądź pod nią), w której wygodnie umieścimy wszystkie tego typu przedmioty.

Bidon z dodatkami

Gdy jeździmy dużo albo często wybieramy się na dłuższe wycieczki, przyda nam się też bidon, dzięki któremu w razie potrzeby uzupełnimy poziom nawodnienia organizmu. A skoro bidon, to również mocowany do ramy uchwyt na niego, zwany niekiedy koszyczkiem. Zaopatrzyć się też możemy w specjalny pokrowiec pozwalający dłużej utrzymać niską temperaturę napoju w upalny dzień (oraz wysoką w chłodny).

Inne akcesoria

Wśród pozostałych akcesoriów rowerowych, które warto posiadać, wymienić można choćby błotniki (jeśli nasz jednoślad nie jest w nie wyposażony standardowo), a także przedmioty zakładane nie na rower, ale na rowerzystę. Chodzi m.in. o:

  • odpowiednio dobrany kask – przy czym liczą się przede wszystkim jego konstrukcja i waga (a nie np. kolor!),
  • okulary – poprawiają komfort widzenia w danych warunkach oświetleniowych oraz zabezpieczają oczy przed pyłem i owadami,
  • rękawiczki – chronią nie tyle przed zimnem, ile przed odciskami i zdarciem skóry w razie wypadku; poprawiają również chwyt na kierownicy.