awaria-kotla
14 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Najczęstsze usterki kotłów kondensacyjnych
5 (100%) / 2 głosów

Najczęstsze usterki kotłów kondensacyjnych

Kotły kondensacyjne zdobyły w ostatnim czasie sporą popularność na rynku grzewczym – dzięki nim możliwe jest odzyskanie sporej części energii cieplnej zawartej w spalinach powstających w czasie spalania gazu, co korzystnie wpływa na bilans energetyczny domu. Jednak podobnie jak każde inne urządzenie wykorzystujące nowoczesną technologię, również kotły kondensacyjne ulegają awariom. Co najczęściej się w nich psuje?

Zatkanie syfonu kondensatu.

Gaz, którego używamy do ogrzewania domu nie jest czystką mieszanką, zawiera pewne substancje zanieczyszczające takie jak siarka, które w procesie spalania będą wytrącać się z powstającej w tym czasie pary wodnej. Z czasem zanieczyszczenia te coraz bardziej osadzają się w syfonie, prowadząc do jego zapchania. Zapchany syfon nie pozwala na odpływ skroplonej pary wodnej, która zaczyna wypełniać komorę spalania – to powoduje awaryjne wyłączanie się kotła. Jeśli dojdzie do takie sytuacji, na elektrycznym panelu sterowania kotła pojawia się informacja o błędzie.

Zatkanie przepływu spalin

Zanieczyszczenia zawarte w gazie powodują z czasem zatykanie się nie tylko syfonu kondensacyjnego, ale również odpływu spalin z wymiennika ciepła. W takim przypadku kocioł również będzie się wyłączał, aby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu ciśnienia.

Wadliwy wentylator lub presostat

Kolejną częstą usterką w kotłach kondensacyjnych może być zużycie dwóch elementów istotnych dla odprowadzania spalin – wentylatora lub presostatu. Pierwszy z nich wymusza przepływ spalin przez przewód spalinowy, drugi jest czujnikiem, zbierającym informację o ciśnieniu w przewodzie. Awaria wentylatora sprawia, że spaliny nie opuszczając kotła, prowadząc do wzrostu ciśnienia. Uszkodzony presostat jest z kolei niewrażliwy na pracę wentylatora, niemożliwe jest zatem dokonanie pomiaru. Aby uniknąć ryzyka wzrostu ciśnienia kocioł z uszkodzonym presostatem będzie się wyłączał.

Inne awarie

Powyżej opisane awarie są łatwe do zdiagnozowania, bowiem kocioł sam nas poinformuje o problemie wyświetlając odpowiednie informacje na panelu kontrolnym. Jednak nie wszystkie usterki da się tak łatwo rozpoznać, potrzebna do tego będzie pomoc specjalistów, np. firmy V-Serwis. Co to za usterki? Przede wszystkim należą do nich problemy ze źle wykonanym lub dobranym systemem kominowym, które prowadzą do nieprawidłowego ciśnienia w przewodzie spalinowym. Tego typu awarie można rozpoznać po tym, że zaraz po uruchomieniu kocioł automatycznie sam się wyłącza, jednak dokładne zidentyfikowanie problemu wymaga pomocy specjalisty.