pomiary-wentylacji
6 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polegają pomiary wentylacji?
5 (100%) / 2 głosów

Na czym polegają pomiary wentylacji?

System wentylacyjny jest koniecznym elementem każdego budynku. Zapewnia dopływ świeżego powietrza i wyciąga to zużyte. Dzięki temu przebywanie we wnętrzu jest bezpieczne dla zdrowia i przyjemniejsze, a obiekt nie niszczy się pod wpływem wilgoci. Stan układu powinien być regularnie kontrolowany. Służą temu pomiary wentylacji. Na czym polegają i czym się je przeprowadza?

Co sprawdza się podczas pomiarów wentylacji?

Poprawność pracy wentylacji określa się przy pomocy kilku parametrów. Pomiary powinny być przeprowadzane przy użyciu specjalistycznych urządzeń, przez osobę z doświadczeniem i uprawnieniami. Można to zadanie powierzyć np. specjalistom z firmy Ventus.

W toku pomiarów wentylacji sprawdza się następujące parametry:

  • wydatek powietrza z dowolnej wielkości kratek, anemostatów oraz szczelin,
  • przepływ powietrze bezpośrednio w rurze,
  • temperaturę powietrza,
  • wilgotność powietrza,
  • temperaturę powierzchni,
  • wilgotność powierzchni (ścian),
  • ciśnienie.

Na tej podstawie można określić sprawność i wydajność systemu wentylacji ogółem oraz jego poszczególnych elementów. Precyzyjna diagnoza jest pierwszym krokiem do usprawnienia działania wentylacji i pozwala skupić się na wyeliminowaniu przyczyn ewentualnych nieprawidłowości, aby układ znów pracował tak, jak zostało to przewidziane przez projektantów.

Przyrządy do przeprowadzania pomiarów wentylacji

W pomiarach wentylacji wykorzystuje się kilka specjalistycznych urządzeń. Są to m.in.:

  • Anemometr – jest to przyrząd służący do badania temperatury i prędkości powietrza. Anemometr jest urządzeniem elektronicznym. Ma niewielkie rozmiary – mieści się w jednej ręce, co bardzo ułatwia pracę. Elementem roboczym jest niewielka turbina. Może być umieszczona bezpośrednio na urządzeniu albo na przewodzie, dzięki czemu można dokonać pomiaru w dowolnym punkcie przewodu wentylacyjnego.
  • Termoanemometr to kolejny przyrząd do sprawdzania temperatury i prędkości powietrza. Tu jednak wykorzystuje się nie turbinę, a teleskopową sondę. Urządzenie to stosuje się tam, gdzie wymagane są duża precyzja pomiaru i powtarzalność wyników. Czujnik jest odporny na błędy wynikające z niewłaściwego położenia względem kierunku przepływu powietrza w kanale. Sprawdza się bardzo dobrze do pomiarów przeprowadzanych w kanałach wysoko położonych i trudno dostępnych przy innych metodach.
  • Balometr (kratownica pomiarowa) – to urządzenie służy do sprawdzania natężenia przepływu powietrza przez kratkę wentylacyjną lub anemostat. Zaletą jest szybkość wykonania pomiaru. Sprzęt ten podaje wyniki niezależnie od tego, w którą stronę przepływa powietrze.

Oprócz wyżej wymienionych wyspecjalizowanych urządzeń do pomiarów wentylacji dostępne są także rozwiązania wielofunkcyjne i uniwersalne. Mierniki sprawdzające: temperaturę, wilgotność, prędkość, przepływ i inne parametry to wygodne rozwiązania. To, jaki parametr można zmierzyć, zależy od tego, jaka sonda zostanie podłączona do urządzenia.