utylizacja-gruzu
19 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega utylizacja gruzu?
5 (100%) / 2 głosów

Na czym polega utylizacja gruzu?

Z problemem utylizacji gruzu musi zmierzyć się każdy, kto planuje generalny remont lub rozbiórkę starego budynku. W dzisiejszych czasach właściwe zagospodarowanie takich odpadów budowlanych wymaga przestrzegania restrykcyjnych przepisów prawa. Zarówno gruz budowlany, jak i odpady wielkogabarytowe, muszą zostać wywiezione w specjalnie przeznaczone do tego miejsce.

Ponowne wykorzystanie gruzu

Część gruzu powstałego podczas wyburzania starszych obiektów niekiedy wciąż wykorzystywana jest np. jako podsypka pod nawierzchnie betonowe i posadzki. Za to niemal całkowicie zanikł już zwyczaj wykonywania tzw. gruzobetonu, jako materiału wykorzystywanego do wznoszenia nowych obiektów.

Nie oznacza to jednak, że gruz budowlany jest odpadem całkowicie bezużytecznym. Przeciwnie, odpowiednio przygotowany (przekruszony) gruz betonowy wykorzystywany jest w charakterze kruszywa do mieszanek betonowych. A zatem utylizacja gruzu może polegać na recyklingu – oczywiście pod warunkiem zastosowania odpowiednich technologii.

Jednak przygotowanie odpadów budowlanych do ponownego wykorzystania wymaga użycia specjalistycznych maszyn i urządzeń, których nie sposób przewieźć na plac robót. Dlatego właściwa utylizacja gruzu wymaga przetransportowania go w odpowiednie miejsce dalszej obróbki, ewentualnie wstępnego składowania we właściwym, a więc bezpiecznym miejscu.

Co zrobić z gruzem z placu budowy?

Oczywiście odpadów z remontu czy wyburzania nie można wyrzucać razem ze zwykłymi śmieciami komunalnymi. Niewielkie ilości gruzu można składować w workach, a następnie zgłosić zapotrzebowanie na ich odbiór w gminie. Najczęściej opłaty śmieciowe, jakie uiszczamy w gminie, nie obejmują jednak wywozu tego typu odpadów.

Toteż najprostszym sposobem na utylizację gruzu jest współpraca z profesjonalną firmą, zajmującą się odbiorem odpadów budowlanych. Przedsiębiorstwa takie jak Zuzper Recykling, na telefoniczną prośbę klienta, w ciągu kilku godzin dostarczają pod wskazany adres specjalny kontener. Wypełniony gruzem kontener jest odbierany przez firmę i wywożony w odpowiednie miejsce.

A co w sytuacji, gdy prowadzisz remont w mieszkaniu położonym na jednym z górnych pięter bloku czy kamienicy? Znoszenie gruzu w wiadrach na dół byłoby bardzo czasochłonne i męczące, zaś wyrzucanie bezpośrednio przez okno – niebezpieczne i niedozwolone. W takim przypadku warto zdecydować się na wynajem rury zsypowej (może ona sięgać nawet 30 metrów), przez którą odpady będą trafiać prosto do ustawionego poniżej kontenera.