12 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega technika cięcia wodą?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega technika cięcia wodą?

Wraz z rozwojem technologii, na rynku pojawiają się coraz to nowsze metody obróbki różnego rodzaju materiałów. Precyzyjne kształtowanie oraz wycinanie powierzchni wykonuje się różnymi technikami, jednak w ostatnich latach na popularności zyskuje tzw. metoda hydrodynamiczna, czyli technika cięcia wodą. Na czym dokładnie ona polega i jakie są jej zalety?

Cięcie wodą – jak to działa?

Technika cięcia wodą, zwana również metodą hydrodynamicznego przecinania, to technologia cięcia oraz kształtowania materiałów przy pomocy strumienia wody. W tym celu wykorzystuje się innowacyjne urządzenia zwane wycinarkami wodnymi. W jaki sposób działają tego typu maszyny?

Woda wypychana jest za pomocą pompy pod bardzo wysokim ciśnieniem, a dzięki specjalnej dyszy można precyzyjnie kierować jej strumieniem. – Tłumaczy przedstawiciel Centrum Precyzyjnego Cięcia, którego specjalnością jest cięcie wodą. – W celu uzyskania jeszcze lepszych efektów obróbki różnego rodzaju tworzyw, woda uzupełniona jest o materiał ścierny, czyli garnet. Strumień pod ciśnieniem stanowi doskonały nośnik dla ścierniwa, którego ogromna prędkość pozwala na skuteczne przecinanie różnego rodzaju materiałów, w tym metali, kamieni naturalnych czy szkła.

Zastosowanie wycinarki wodnej pozwala na osiągnięcie wysokiej precyzji oraz estetycznych rezultatów przy przecinaniu do grubości 200 mm z dokładnością cięcia nawet do jednej dziesiątej milimetra, nawet w przypadku dużych obszarów roboczych o wymiarach do 4000 x 2000 mm.

Zalety cięcia wodą

Technologia cięcia wodą stanowi jeden z najnowocześniejszych i najpopularniejszych sposobów przecinania i kształtowania powierzchni. Wynika to z wielu jej zalet, do których należy:

  • Wysoka precyzja – dokładność cięcia do 0,1 mm pozwala na osiągnięcie niezwykłej precyzji w kształtowaniu powierzchni nawet bardzo twardych materiałów, również na dużym obszarze roboczym.
  • Estetyczny efekt – wysoka precyzja w cięciu i kształtowaniu, a także zachowanie niskiej temperatury w tym procesie, pozwala na uzyskanie estetycznych rezultatów, bez ryzyka uszkodzenia krawędzi, jak to ma miejsce np. w przypadku metod termicznych.
  • Bogate możliwościcięcie wodą możliwe jest w przypadku metalu, np. stali, granitu, marmuru i innych kamieni naturalnych, szkła, a także konglomeratu, ceramiki, drewna czy tworzyw sztucznych.

Podsumowując, technika cięcia wodą należy do niezwykle skutecznych, wszechstronnych oraz wydajnych technologii przecinania i kształtowania różnego rodzaju materiałów.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41