spedycja-kontener
2 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega spedycja kontenerowa?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega spedycja kontenerowa?

Spedycja kontenerowa zrewolucjonizowała branżę transportową, pozwalając na szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze dostarczanie ładunków w niemal każde miejsce, zarówno drogą morską, jak i lądową. Wszystko to dzięki wykorzystaniu uniwersalnej jednostki ładunkowej, czyli kontenerów. Czym dokładnie charakteryzuje się spedycja kontenerowa, jak przebiega i jakie są jej zalety oraz zastosowania?

Spedycja kontenerowa – szybka, wygodna i bezpieczna

Spedycja kontenerowa odbywa się przy użyciu kontenerów, czyli skrzyń wykonanych z metalu. W ich wnętrzu przewozi się drobnicę, a więc różnego rodzaju ładunki opakowane w kartony, paczki, worki, a także na paletach. Transport towarów w kontenerach ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to wygodna forma przewozu wielu ładunków, umożliwiająca szybki załadunek i rozładunek, a także magazynowanie różnego rodzaju towarów. Oprócz tego istotne znaczenie ma również sama konstrukcja kontenerów.

Tego typu skrzynie posiadają uniwersalne wymiary i specjalną budowę, która umożliwia przemieszczanie ich za pomocą różnych środków transportu, bez konieczności przeładunku towarów. Przykładowo ten sam kontener może być transportowany na pokładzie statku, a po dotarciu na ląd bezpośrednio umieszczony na specjalnie przystosowanym do tego samochodzie ciężarowym. Dzięki temu drobnica trafia na miejsce szybciej, obsługa spedycyjna jest łatwiejsza, a towar bezpieczniejszy. Brak konieczności przeładunku i solidna, metalowa konstrukcja kontenera sprawiają bowiem, że towary nie są narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych czy na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego do zalet zastosowania kontenerów w spedycji można zaliczyć fakt, iż są to pojemniki wielokrotnego użytku o szerokim wachlarzu zastosowań.

Rodzaje i zastosowanie kontenerów w spedycji

Kontenery wykorzystuje się zarówno w spedycji morskiej, gdzie do ich przemieszczania służą specjalne kontenerowce, jak i w transporcie lądowym, gdzie przewozi się je wagonami kontenerowymi lub samochodami ciężarowymi z dedykowanymi naczepami. Wewnątrz kontenerów można umieszczać niemal wszystkie typy ładunków, od produktów sypkich i płynów, przez towary ponadgabarytowe, aż po materiały niebezpieczne. Do najpopularniejszych rodzajów kontenerów zaliczyć można pojemniki 20 i 40 stopowe o różnej konstrukcji:

  • Standardowe kontenery – tzw. general purpose do przewozu towarów w kartonach, workach, na paletach i w innych opakowaniach.
  • Kontenery o kontrolowanej temperaturze – m. in. chłodnicze i ogrzewane, do przewozu towarów o określonych wymaganiach co do warunków termicznych, np. żywności.
  • Z otwartym dachem i/lub bokiem – do przewozu ładunków ponadgabarytowych i masowych.
  • podwyższonej wysokości – stosowane do transportu ładunków na paletach.

Szybkość i łatwość transportu oraz bezpieczeństwo ładunków sprawiają, że przewozy kontenerowe są chętnie wykorzystywane przez firmy spedycyjne, czego przykładem jest Aquarius Gem Shipping. Kontenery stanowią istotny element zwłaszcza w przypadku transportu intermodalnego i multimodalnego, umożliwiając sprawne przemieszczanie ładunków na całym świecie.