show-trawel
4 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega slow travel?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega slow travel?

Po ruchu slow life i slow food przyszedł czas na ruch o nazwie slow travel. Jeśli podczas zorganizowanych wycieczek męczy cię owczy pęd w poszukiwaniu najsławniejszych zabytków, jeśli masz już dość przewodników, poganiających cię niczym juczne zwierzę i chcących zaliczyć jak najwięcej lokalnych atrakcji w jak najkrótszym czasie, to slow travel jest właśnie dla ciebie. Bo slow travel oznacza prawdziwą podróż. Podróż w głąb innych kultur i w głąb siebie.

Codzienne przemieszczanie się z miejsca na miejsce w czasie objazdowych wycieczek, chociaż pozwala zwiedzić niemal każdy zakątek danego rejonu, bywa bardzo męczące i uciążliwe. W efekcie z urlopu, zamiast wypoczęci i zadowoleni, wracamy zniecierpliwieni oraz wyczerpani. A gdyby tak na chwilę się zatrzymać? Poczuć atmosferę miejsca, wtopić się w lokalną rzeczywistość, zaprzyjaźnić z mieszkańcami, przyjrzeć się krajobrazom? Gdyby tak poznać smaki i zapachy danego rejonu, bez pośpiechu spróbować tego, czym żyją na co dzień członkowie lokalnych społeczności? To wszystko oferuje slow travel.

Slow travel, czyli wyprawa

Można zaryzykować stwierdzenie, że slow travel to nie zwykła wycieczka, ale wyprawa – zachęca przewodnik z biura podróży Kiribati ClubZazwyczaj wybieramy miejsca bardzo odległe i egzotyczne, takie jak na przykład Indie, Bali lub Wietnam. Służy to nie tylko poznaniu zupełnie odrębnych oraz niepodobnych do naszej kultur, lecz również psychicznemu odcięciu się od otaczającej nas rzeczywistości.

Paradoksalnie bowiem, lepiej jest wypoczywać w miejscu, którego nie znamy i w którym możemy czuć się naprawdę swobodnie.

Slow nie zawsze oznacza wolny

W slow travel bardziej chodzi o jakość wypoczynku, niż o przysłowiową powolność. O to, jak spędzamy czas i jak organizujemy sobie zajęcia. Pod pojęciem slow travel może kryć się także aktywny wypoczynek. Podczas podróży na przykład do Indii, będziemy mieli okazję skorzystać z lekcji gotowania lokalnych, charakterystycznych potraw dla tego rejonu świata oraz wzięcia udziału w tradycyjnym kursie jogi. Slow travel wymaga zatrzymania się w jednym miejscu na dłużej, dlatego bardzo często wiąże na przykład z kursem języka danego kraju, połączonym z poznawaniem jego kultury. Przede wszystkim chodzi w nim o to, aby poczuć atmosferę jednego, konkretnego miejsca. W tym celu zamiast korzystać z autokarów, przewożących uczestników wyprawy autostradami z punktu A do punktu B, korzysta się z lokalnych środków transportów. Pozwala to nie tylko zobaczyć więcej, lecz również poznać społeczność danego regionu.

Slow travel jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych wyjazdów, pozwala bowiem cieszyć się atmosferę miejsca, bez niepotrzebnego stresu i pośpiechu.