uklad-hydrauliczny
11 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega regeneracja elementów układów hydraulicznych?
5 (100%) / 2 głosów

Na czym polega regeneracja elementów układów hydraulicznych?

Do elementów układów hydraulicznych zalicza się: rozdzielacze, zawory, silniki, siłowniki oraz pompy hydrauliczne, które wykorzystywane są w maszynach budowlanych. Każdy z nich wymaga w pewnym momencie eksploatacji naprawy lub regeneracji. W naszym artykule przedstawiamy sposób, w jaki przeprowadza się regenerację na podstawie pompy hydraulicznej, czyli serca każdego układu hydraulicznego.

Pompa hydrauliczna sercem całego układu

Mimo iż układy hydrauliczne stosowane w maszynach budowlanych cechują się coraz mniejszą awaryjnością i lepszą trwałością, długotrwała ich eksploatacja przyczynia się do stopniowego zużywania elementów, które wchodzą w skład układów. Na szczęście można je wymienić na nowe lub po prostu poddać regeneracji lub naprawie.

Należy pamiętać, że cały układ hydrauliczny jest dostosowany do rodzaju pompy, która podczas swojej pracy wytwarza strumień oleju pod regulowanym ciśnieniem, umożliwiając tym samym pracę całego układu. W skrócie – celem pompy jest zmiana energii mechanicznej w energię ciśnienia cieczy. W maszynach budowlanych wykorzystywane są do obsługi różnego rodzaju podzespołów. Dość intensywna ich eksploatacja prowadzi jednak bardzo często do niespodziewanych awarii. Ich przyczyną może być zarówno uszkodzenie mechaniczne, jak również naturalne zużycie się poszczególnych części. W takim przypadku konieczna jest wymiana pompy hydraulicznej.

Jak wygląda regeneracja pompy hydraulicznej?

Wymiana pompy powinna być przeprowadzona po dokładnym przeglądzie całego układu hydraulicznego, podczas którego można wykryć dodatkowe usterki i w razie potrzeby dokładnie go oczyścić. Na szczęście awaria pompy hydraulicznej nie zmusza jej właściciela do zakupu nowego urządzenia. Na rynku działają specjalistyczne zakłady, które zajmują się m.in. regeneracją elementów układów hydraulicznych i do nich należy się zwrócić o pomoc w potrzebie. Jednym z nich jest Zakład Hydrauliki Siłowej w Kobylance, który specjalizuje się w naprawie części oraz podzespołów maszyn budowlanych, transportowych, leśnych, rolniczych i innych.

Regeneracja elementów układów hydraulicznych, takich jak pompa, powinna rozpocząć się od przeprowadzenia dokładnej diagnostyki, podczas której całe urządzenie jest rozbierane, czyszczone i dokładnie sprawdzane. Pompa hydrauliczna jest ponownie składana, ale tam, gdzie to konieczne, wymienia się zużyte lub niesprawne części na nowe. Na koniec układ zostaje odpowietrzony i wypełniony świeżym olejem hydraulicznym. Dopiero po przeprowadzeniu tych czynności można sprawdzić ich efekt – prawidłowa regeneracja pompy hydraulicznej prowadzi do bezproblemowego działania po ponownym zamontowaniu w maszynie. Należy również dbać o regularne serwisowanie maszyny oraz stale kontrolować poziom i czystość cieczy roboczej.