weterynarz
24 października 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega profilaktyka w gabinecie weterynaryjnym?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega profilaktyka w gabinecie weterynaryjnym?

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” to słowa, które odnoszą się nie tylko do człowieka. Tak samo, jak o własne zdrowie, powinniśmy dbać o zdrowie naszych domowych pupili. Każdy psiak potrzebuje wizyty w gabinecie weterynaryjnym, aby profilaktycznie sprawdzić, czy nic mu nie dolega. Na czym polegają takie kontrole i kiedy należy umówić się na spotkanie z weterynarzem? 

Coroczne badania profilaktyczne

Każdy pies, bez względu na jego rasę, powinien raz do roku zostać zabrany do gabinetu weterynaryjnego na badania profilaktyczne. Poza sprawdzeniem stanu zdrowia czworonożnego pacjenta, obejmują one również wykonanie koniecznych szczepień i działania zapobiegające chorobom związanym z pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Wczesne wykrycie schorzenia, podobnie jak u ludzi, pozwala czworonogowi w pełni powrócić do zdrowia i wieść spokojne, długi życie u boku swojego pana. Każde zwierzę musi również być regularnie odrobaczane, poprzez podanie specjalnych tabletek, past czy innych preparatów, w zależności od psiego pacjenta. Jeśli okaże się, że został narażony na pasożyty zewnętrzne, np. kleszcze czy nużeńce, również będzie musiał zostać poddany odpowiedniemu leczeniu.

Schemat wykonywania szczepień psów

Kiedy należy wykonywać szczepienia psów w ramach profilaktyki w gabinecie weterynaryjnym? Powinniśmy trzymać się następującego schematu:

  • W wieku 6 tygodni szczepienie szczeniaka na nosówkę i parwowirozę,
  • W 9 tygodniu i 12 tygodniu doszczepienie psiaka, szczepionką o poszerzonym składzie na cztery choroby,
  • Przed ukończeniem 4 miesiąca życia podanie szczepionki na wściekliznę,
  • Szczepienia przypominające wykonywane co roku przeciw chorobom zakaźnym oraz przeciw wściekliźnie.

Odrobaczanie psów przeprowadza się raz na 4 miesiące. Czworonogi powinny też nosić specjalne obroże chroniące przed pasożytami zewnętrznymi, które mają trzymiesięczną skuteczność.

Dlaczego warto mieć zwierzęta?

Ludzie, którzy chociaż raz mieli w domu czworonożnego pupila albo inne zwierzę, doskonale zdają sobie sprawę, jak ciężko jest, kiedy taki domownik odchodzi.

Niezależnie od tego czy umiera, ucieka, czy musimy go oddać, ponieważ okazało się, że nasze dziecko ma na niego alergię. Zawsze pozostaje po nim uczucie pustki – komentuje nasz rozmówca z Przychodni weterynaryjnej VetiCor.

Jeśli tylko możemy, powinniśmy mieć w domu zwierzaka, ponieważ:

  • Będzie naszym najlepszym towarzyszem,
  • Poprzez wspólną zabawę, spacer i wygłupy pomoże rozładować codzienny stres i zapomnieć o problemach, dlatego poczujemy się zdrowsi,
  • Rozwija uczucie empatii, stajemy się bardziej wrażliwi na innych ludzi i zwierzęta,
  • Uczy odpowiedzialności, i systematyczności, co ma znaczenie nie tylko w przypadku dzieci. Zwierzę to najlepszy wychowawca.