10 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Na czym polega prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych?

Prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych oznacza umieszczenie ich w jednej obudowie, co przekłada się m.in. na wysoką wytrzymałość oraz odporność na ogień, korozję i warunki atmosferyczne. Z prefabrykacji rozdzielnic elektrycznych korzystają najczęściej zakłady przemysłowe, hurtownie elektryczne czy producenci maszyn i urządzeń. Jest ona realizowana przez specjalistyczne firmy montażowe. Więcej o prefabrykacji dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych?

Rozdzielnica elektryczna jest urządzeniem, które służy do rozdziału energii elektrycznej. W jej skład wchodzą aparaty z przynależnymi połączeniami, elementami izolacyjnymi, konstrukcjami i osłonnymi. W porównaniu do domów jednorodzinnych rozdzielnice elektryczne w dużych zakładach lub hurtowniach elektrycznych muszą być zlokalizowane w jednym miejscu, dlatego należy poddać je prefabrykacji.

Chodzi tutaj o montaż szaf rozdzielczych niskiego napięcia dla potrzeb przemysłowych, które produkowane są ze specjalnych materiałów – prefabrykatów – wyjaśnia specjalista z firmy El-Connect, która świadczy usługi w zakresie projektowania oraz prefabrykacji szaf sterowniczych i rozdzielnic elektrycznych niskiego napięcia.

Rozdzielnice prefabrykowane dzielą się na dwa rodzaje. W rozdzielnicach jednoczłonowych wyłącznik jest zamontowany na stałe, w rozdzielnicach dwuczłonowych występują dwa człony: nieruchomy i wysuwany, który w prosty sposób może być oddzielny mechanicznie i elektrycznie od członu stałego, zachowując przy tym bezpieczną biegunową przerwę izolacyjną. W takiej konstrukcji można wyróżnić: przedział szyn zbiorczych, przyłączowy, obwodów pomocniczych oraz członu wysuwnego.

Jakie są cechy prefabrykacji?

Szkieletowa konstrukcja wykonana z profili perforowanych i osłon z blachy stalowej wykazuje się bardzo wysoką jakością wykonania oraz dokładnością wymiarową gabarytów – zgodnie z normą PN-EN 13369 „Wspólne wymagania dla prefabrykatów”. Warto zwrócić również na kilka ciekawych rozwiązań, które są zastosowane w procesie prefabrykacji rozdzielnic elektrycznych.

Aby zapobiec błędnym operacjom łączeniowym, wykorzystuje się systemy blokad mechanicznych i elektromechanicznych. Przegrody metalowe, służące do wydzielenia przedziałów, samoczynnie zasłaniają części, które są pod napięciem, podczas przestawiania członu ruchomego. Wspomniany wcześniej wydzielony przedział obwodów pomocniczych blokuje dostęp do obwodów wysokiego napięcia, a swobodny dostęp do wnętrza rozdzielnicy oraz zamontowanych na jej tylnej ścianie aparatów jest możliwy dzięki szybkiemu i prostemu demontażowi dolnej części kasety członu wysuwnego.