12 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega napawanie laserowe
5 (100%) / 2 głosów

Na czym polega napawanie laserowe

Technologia laserowa zrewolucjonizowała szeroko pojęty przemysł i jest obecna w wielu gałęziach gospodarki. Do zalet technik laserowych należy przede wszystkim wysoka precyzja i doskonałe rezultaty, zarówno pod względem technicznym, jak również estetycznym. Jak się okazuje, laser doskonale sprawdza się w procesie spawania. Czym jest napawanie laserowe, jakie są jego zalety i zastosowania?

Napawanie laserowe – cel i przebieg

Napawanie laserowe to proces polegający na spawaniu, czyli łączeniu podłoża rodzimego z dodatkowym materiałem, gdzie źródłem ciepła jest laser. W efekcie dochodzi do stopienia wykorzystanego spoiwa, najczęściej w postaci drutu, a także miejscowego nadtopienia podłoża. Wspólne stopienie obu tworzyw, do którego dochodzi na niewielkiej głębokości podłoża, skutkuje powstaniem trwałego połączenia metalurgicznego wysokiej jakości w postaci napoiny na powierzchni obrabianego elementu. Jest to skuteczny sposób na uzupełnienie ubytku w materiale, co wykorzystuje się w celu regeneracji części różnego rodzaju maszyn oraz urządzeń. Warto przy tym zaznaczyć, że cały proces odbywa się w osłonie gazu ochronnego, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości napoiny. Pod tym względem kluczowe znaczenie ma również wybór odpowiedniego materiału do spawania. Drut powinien być dobrany z uwzględnieniem zarówno surowca, z którego wykonana jest naprawiana część – tutaj istotne znaczenie ma przede wszystkim skład chemiczny – jak również dalszej obróbki i planowanych procesów technologicznych, którym zostanie poddany dany element, np. hartowaniu czy azotowaniu. Profesjonalne firmy specjalizujące się w napawaniu laserowym, czego przykładem jest firma ZALPOL, dysponują bogata gamą drutów o różnych grubościach i gatunkach, w tym m. in. przeznaczonych do stali narzędziowych, aluminium czy też brązu berylowego. Dzięki temu można odpowiednio dopasować materiał, który będzie odznaczał się pożądanymi właściwościami.

Zalety napawania laserowego

Napawanie laserowe cieszy się dużą popularnością ze względu na możliwość generowania oszczędności w procesie produkcji i naprawy. Zamiast wymieniać uszkodzoną część, dzięki napawaniu można ją skutecznie zregenerować i nadać jej pożądane właściwości. To sposób na oszczędności w produkcji podzespołów w szeroko pojętym przemyśle. Oprócz tego napawanie laserowe jest metodą bezpieczną, gdzie nie mamy do czynienia ze strefą wpływu ciepła, co zapobiega ewentualnym uszkodzeniom i zmianom struktury surowca, np. naprężeniu czy odkształceniu materiału. Osłona gazowa w trakcie napawania pozwala z kolei na uzyskanie dobrej struktury połączenia i odpowiedniej twardości.

Zastosowania napawania laserowego

Napawanie laserowe odgrywa istotną rolę w procesie regeneracji i naprawy form wtryskowych, a także wykrojników, tłoczników oraz innych części maszyn i urządzeń. Zalety tej technologii wykorzystuje się m. in. w przemyśle elektronicznym i motoryzacyjnym, a także w energetyce i metalurgii. Ponadto napawanie laserowe cieszy się powodzeniem w branży narzędziowej oraz w przetwórstwie tworzyw sztucznych.