kremacja-zwlok
23 października 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega kremacja zwłok?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega kremacja zwłok?

Śmierć – temat rzadko poruszany w codziennych rozmowach, a bardzo ważny. Zwłaszcza dla osób, które pozostają i chcą przygotować dla zmarłego uroczysty pogrzeb. Wiele osób chciałoby, aby ich zwłoki zostały skremowane. Dlatego też należy mówić o śmierci, choć wiąże się z przygnębieniem i żalem. Na czym polega kremacja zwłok, jak długo trwa proces spopielenia ciała i jaki jest jego koszt?

Jak wygląda kremacja zwłok?

Kremacja zwłok polega na spopieleniu ciała zmarłego. Zanim jednak ciało trafi do krematorium, musi być we właściwy sposób przygotowane. Zakład pogrzebowy dba, aby zmarły mógł godnie wyglądać do ceremonii ostatniego pożegnania. Rodzina może wybrać odzież lub całun, trumnę i urnę (drewnianą, metalową, kamienną – dostępnych jest wiele różnych materiałów). Należy przy tym pamiętać, że kremacja jest możliwa wyłącznie w trumnie z nielakierowanego drewna czy z tektury. Nie można wkładać do niej żadnych płynów ani urządzeń. Jeżeli chcemy, aby coś znajdowało się w trumnie, możemy to umieścić dopiero wraz z prochami.

Kiedy ciało zostanie przetransportowane do krematorium (po ceremonii ostatniego pożegnania), jest umieszczane w piecu kremacyjnym. Nowoczesne urządzenia wytwarzają temperaturę około 1000 stopni Celsjusza i spopielają ciało zmarłego w ciągu 2-3 godzin. Rodzina może towarzyszyć w procesie spopielania zwłok zwykle w początkowej fazie tego procesu. Kiedy kremacja się zakończy, prochy są umieszczane w urnie, a krematorium wydaje świadectwo przeprowadzenia kremacji. Teraz można złożyć prochy w grobie.

Jaki jest koszt spopielenia ciała?

Koszt kremacji zwłok to około 400-600 zł. Może różnić się w zależności od zakładu pogrzebowego. Zakład pogrzebowy Frankowscy zachęca do kontaktu telefonicznego lub mailowego i poznania wszystkich szczegółów.

Pamiętajmy jednak, że koszty kremacji są jedynie ułamkiem opłat związanych z przygotowaniem pogrzebu. Podobnie jak przy tradycyjnym pochówku, musimy ponieść również inne wydatki, związane z wykupieniem miejsca na cmentarzu czy organizacją pochówku.

Kremacja zwłok a polskie prawo

Kremacja zwłok jest jednym ze sposobów przygotowania ciała do pogrzebu. Jest zgodna z polskim prawem, ale urna musi znaleźć się na cmentarzu: w grobie ziemnym lub kolumbarium, czyli specjalnym grobowcu przeznaczonym na urny.

Wskazują na to art. 12 i 16 Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych ((Dz.U. z 1959 r. Nr 11, poz. 62, z późn. zm.). Według tych rozporządzeń, zmarły musi być pochowany. Ciało można złożyć do grobu murowanego, ziemnego, katakumby albo zatopić w morzu w przypadku, gdy zgon nastąpił w trakcie podróży statkiem. Kiedy szczątku zmarłego zostały spopielone, urna może być złożona w kolumbariach.