transport-piasku
2 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega i w jaki sposób realizowany jest transport materiałów sypkich?
5 (100%) / 4 głosów

Na czym polega i w jaki sposób realizowany jest transport materiałów sypkich?

W ofercie wielu firm przewozowych znajduje się dziś transport materiałów sypkich. Jednak zanim wybiorą Państwo najlepszego usługodawcę, warto zapoznać się z opisem tej usługi. Bezpieczny transport drogowy takich materiałów wymaga posiadania przez firmę odpowiednio przystosowanych pojazdów i stosownych pozwoleń. Bez tego lepiej nie wyruszać w drogę z piaskiem czy żwirem.

Co to są materiały sypkie?

Do materiałów sypkich zalicza się przede wszystkim takie materiały budowlane jak piasek, żwir, wapno, cement czy pospółka. Są to surowce chętnie wykorzystywane na placach budowy w całym kraju – zarówno przy większych inwestycjach jak budowa dróg czy budynków użyteczności publicznej, jak i mniejszych, choćby przy budowie domów jednorodzinnych. Materiały te muszą zostać w jakiś sposób dostarczone na miejsce. Najchętniej wybieranym sposobem ich przewozu jest transport drogowy, gdyż zapewnia szybkie i precyzyjne wykonanie zlecenia, a do tego nie jest drogi – zwłaszcza w przypadku krótszych dystansów. Ale materiały sypkie to również wybrane artykuły spożywcze (cukier, mąka, mleko w proszku), produkty rolnicze (pasze, nawozy) oraz chemikalia.

Wyposażone pojazdy kluczem do sukcesu

Odpowiednio wyposażone pojazdy pozwalają łatwo i bezpiecznie przewozić materiały sypkie również w odległe miejsca. Jak zauważa pracownik Żwirowni Gołąbek koło Konina, zajmującej się transportem takich materiałów, ważna jest również pojemność samochodów transportowych np. samochód ciężarowy o pojemności do 25 ton wystarczy, by przewieźć dużą ilość piasku czy żwiru. Poza wywrotkami samowyładowczymi materiały sypkie są też przewożone w owalnych silosach. Niezależnie od rodzaju wykorzystanej maszyny istotne jest zapewnienie ładunkowi bezpieczeństwa, aby np. nie wysypał się na drogę. W tym celu w transporcie stosowane są różnego rodzaju dodatkowe zabezpieczenia np. burty, kłonnice czy zabezpieczenia w tylnej części przestrzeni przewozowej. Równie ważne jest utrzymanie pojazdów w nienagannej czystości, tak by nie doszło do zanieczyszczenia przewożonej substancji przez inną. Do kierowania takimi pojazdami potrzebni są oczywiście wykwalifikowani, doświadczeni kierowcy. Transport materiałów sypkich ze względu na charakter przewożonego ładunku nie wymaga zachowania określonej temperatury podczas przewozu, co jest wymagane w przypadku np. szybko psujących się produktów spożywczych. Poza samym przewozem wyżej wymienionych materiałów ważny jest ich szybki, sprawny i zgodny z zasadami BHP rozładunek na miejscu docelowym.