31 października 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega druk offsetowy?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega druk offsetowy?

Drukowanie dużych nakładów jest najbardziej opłacalne w metodzie druku offsetowego. Jest to jedna z technik druku płaskiego. Jej szybkość, niskie koszty i wszechstronność sprawiają, że wydruki offsetowe towarzyszą nam na każdym kroku. Dowiedz się, jak powstają gazety, książki i ulotki, po które sięgasz. Poznaj druk offsetowy, jego cechy charakterystyczne i największe zalety.

Najważniejsze cechy druku offsetowego

Druk offsetowy znacznie różni się od druku cyfrowego. Inne są rozmiary urządzeń i zasady ich działania; stosuje się także odmienne materiały. W druku offsetowym stosuje się farby drukarskie, a podłożem może być materiał, który jest w stanie je wchłonąć. Do takich zalicza się przede wszystkim papier.

W druku offsetowym nie drukuje się poszczególnych stronic czy egzemplarzy publikacji. Farbą pokrywa się całe arkusze, które następnie są rozcinane, a mniejsze fragmenty łączone w książkę, gazetę, katalog, kalendarz czy inny materiał drukowany. Arkusze są prowadzone przez maszynę, która nanosi farbę drukarską dzięki systemowi wałków, rolek i docisków. Papier wchłania farbę, a jej trwałość zapewniają procesy suszenia i polimeryzacji.

Ponieważ arkusze mają znaczną powierzchnię, również maszyny drukarskie muszą być odpowiednio duże. Są one bardzo masywne. Mogą mieć nawet kilka metrów długości, choć ich rozmiary zależą od roku produkcji i możliwości, jakie oferują. Trzeba bowiem wiedzieć, że druk offsetowy może być zarówno czarno-biały, jak i kolorowy.

Druk offsetowy charakteryzuje się tym, że im wyższy nakład, tym niższy koszt wykonania jednego egzemplarza książki, gazety itp. Wynika to z faktu, że znaczna część kosztów i pracy wiąże się z odpowiednim nastawieniem maszyny. Do każdej publikacji musi być ona odpowiednio przygotowana. Sam wydruk staje się tym tańszy, im więcej drukujemy.

Zastosowania druku offsetowego

Jak wspomniano, druk offsetowy sprawdza się przede wszystkim przy dużych nakładach. Dlatego z usług poligraficznych takich firm jak Grist99 korzystają najczęściej wydawcy książek i czasopism, ale też agencje reklamowe i większe firmy, które stawiają na drukowane materiały.

W drukarniach offsetowych powstają:

  • podręczniki, z których uczą się dzieci i młodzież,
  • gazety i czasopisma, w których szukamy informacji i rozrywki,
  • książki, przy których możemy się zrelaksować,
  • ulotki, katalogi i foldery, dzięki którym można atrakcyjnie przedstawić ofertę i pozyskać nowych klientów,
  • plakaty i afisze widoczne w przestrzeni miejskiej,
  • wiele przydatnych na co dzień materiałów: kalendarze, teczki, koperty, zeszyty, notatniki.