druk offsetowy
25 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega druk offsetowy?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega druk offsetowy?

W poligrafii wyróżniamy dwa rodzaje druku: druk cyfrowy oraz druk offsetowy. Pierwszy przeznaczony jest do niewielkich nakładów oraz indywidualnych zamówień. Drugi, to druk stosowany przede wszystkim przy zleceniach powielanych w setkach oraz tysiącach egzemplarzy. Ważne jest również kryterium czasu. Druk cyfrowy pozwala wydrukować coś „od ręki”, przy druku offsetowym musimy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na realizację. Na czym zatem polega druk offsetowy?

Stosowany przede wszystkim do drukowania plakatów, folderów, ulotek, kopert oraz etykiet, druk offsetowy jest obecnie najczęściej stosowaną techniką druku, głównie ze względu na jego wysoką opłacalność w przypadku dużych nakładów. Jak przebiega cały proces?

Druk płaski

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że druk offsetowy jest techniką druku przemysłowego. Polega on na przenoszeniu obrazu z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe. Proces ten odbywa się za pomocą cylindra pośredniego, pokrytego obciągiem. Zadrukowane w ten sposób całe arkusze docina się następnie do pożądanego formatu.

W maszynach offsetowych elementy drukujące i niedrukujące matrycy znajdują się na takiej samej wysokości – wyjaśnia specjalista ds. poligrafii z drukarni BerdnardinumSam koszt matrycy aluminiowej jest bardzo niski. Ważna jest także różnorodność nośników, na których możliwe jest drukowanie.

Arkusze i zwoje

W druku offsetowym wyróżnić można druk arkuszowy oraz zwojowy. Pierwszy polega na zadrukowywaniu arkuszy papieru, drugi zwojów. W druku arkuszowym stosuje się farby o bardzo dużej lepkości, które utrwalane są przez wsiąkanie i polimeryzację. Co ciekawe, w tej technice wykorzystuje się również działania nadfioletu, w przypadku używania farb UV oraz hybrydowych. Z kolei w druku zwojowym, inaczej rolowym, ze względu na inne podłoże druku, stosuje się farby lejne, o znacznie mniejszej lepkości. W obrębie druku zwojowego można wyróżnić coldset, kiedy farba jest utrwalana poprzez wsiąkanie w papier oraz heatset, kiedy wymaga ona dodatkowego odparowania w wysokiej temperaturze, w specjalnym tunelu suszącym. Obie techniki sprawdzają się najlepiej podczas druku gazet oraz czasopism. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wydruk na papierze wysokiej jakości, na przykład kredowanym, wówczas użyjmy techniki heatset.

Opłacalność druku przy wysokich nakładach, a zatem podczas produkcji wszelkiego rodzaju książek, magazynów, czasopism, wizytówek, ulotek, broszur, katalogów, teczek, kalendarzy, kopert oraz materiałów biurowych, to nie jedyna zaleta druku offsetowego. Równie ważna jest możliwość druku na nietypowych materiałach, takich jak na przykład gruby karton, oraz szeroka gama kolorystyczna, którą możemy zastosować.