9 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Na czym polega dezynsekcja? Podstawowe informacje o tępieniu insektów
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega dezynsekcja? Podstawowe informacje o tępieniu insektów

Każdy dom, mieszkanie czy zakład przemysłowy jest narażony na pojawienie się insektów. Nawet w nowym budynku możemy mieć problem ze szkodnikami. Jak sobie z nimi radzić? Należy skorzystać z usług firm prowadzących profesjonalną dezynsekcję, deratyzację i dezynfekcję. Sprawdźmy, jakimi metodami zwalczają szkodniki i jak przygotować budynek do dezynsekcji?

Dezynsekcja – charakterystyka

Dezynsekcja to działania mające na celu wyeliminowanie różnego rodzaju owadów biegających (pluskwy, mrówki, karaluchy, pchły, prusaki, rybiki, wszy) oraz owadów latających (komary, muchy, osy, szerszenie, mole). Szkodniki są niebezpieczne ze względów sanitarnych i gospodarczych – mogą być przyczyną skażenia żywności, a nawet przenosić groźne choroby wśród ludzi i zwierząt. Dezynsekcję wykonują profesjonalne firmy działające w branży DDD, przy wykorzystaniu odpowiednich metod i nowoczesnych specjalistycznych preparatów.

Metody przeprowadzania dezynsekcji

Firmy zajmujące się profesjonalnymi usługami dezynsekcji, dobierają właściwą metodę dezynsekcji do danego rodzaju owada, a także do środowiska i złożoności problemu.
Sposoby przeprowadzania dezynsekcji:

  • dezynsekcja fizyczna – wykorzystuje parę wodną, ogień, gorące powietrze, promieniowanie ultrafioletowe,
  • dezynsekcja mechaniczna – polega na wyłapywaniu insektów, oczyszczaniu, odkurzaniu bądź wytrzepywaniu powierzchni,
  • dezynsekcja chemiczna – przeprowadzana przez zastosowanie środków owadobójczych,
  • dezynsekcja biologiczna – skupia się na zwalczaniu owadów przy wykorzystaniu innych organizmów żywych.

Dezynsekcję można przeprowadzić w każdym budynku, pod warunkiem doboru właściwych środków zwalczania insektów. Odpowiednio wykwalifikowani specjaliści wiedzą, jakie metody zastosować, aby pozbyć się intruzów w sposób bezpieczny i niestanowiący zagrożenia – komentuje nasz rozmówca z zakładu Bodel DDD z Wrocławia.

Jak przygotować budynek do dezynsekcji?

Aby ułatwić i usprawnić przeprowadzenie dezynsekcji, można wcześniej przygotować budynek. Jak to zrobić?

  1. Rozejrzyj się, gdzie w mieszkaniu/zakładzie/innym budynku występuje najwięcej szkodników, aby wskazać te miejsca pracownikom DDD.
  2. Postaraj się odsunąć sprzęty, jeśli insekty zagnieździły się w trudno dostępnych miejscach.
  3. Zdemontuj cokoły, listwy i inne tego typu elementy.
  4. Zabezpiecz i schowaj wszystkie produkty spożywcze, najlepiej do pojemników próżniowych.
  5. Zabezpiecz i schowaj przedmioty higieny osobistej i ubrania.
  6. Odłącz urządzenia od kontaktów.

Tych kilka prostych czynności zdecydowanie pomoże w sprawnym realizowaniu zabiegów dezynsekcji. Jeśli firma DDD zastosowała metody chemiczne, po dezynsekcji przez co najmniej dwie godziny nie można wchodzić do budynku. Po upłynięciu tego czasu należy dobrze wywietrzyć pomieszczenia, a wszystkie miejsca, które będą miały kontakt z żywnością, dokładnie umyć. Folie, którymi zabezpieczaliśmy produkty, trzeba wyrzucić. Preparat może pozostać jedynie w miejscach, do których nie ma dostępu człowiek. W razie potrzeby może zostać wdrożony monitoring mający na celu czynną ochronę przed szkodnikami. Polega na cyklicznych lustracjach obiektu, aby w razie wystąpienia zagrożenia insektami – móc podjąć natychmiastowe reakcje.