11 kwietnia 2019

Kategoria:
Inne

Na czym polega cięcie laserem?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega cięcie laserem?

Potencjał lasera jest obecnie wykorzystywany w wielu branżach. Cięcie z wykorzystaniem wiązki promieniowania laserowego jest niezwykle precyzyjne, efektywne, a przede wszystkim szybkie. Może być przeprowadzane na różnych materiałach, ale szczególną popularnością cieszy się laserowa obróbka blachy. Na czym polega i jaki produkt końcowy możesz uzyskać? Oto najważniejsze informacje.

Skupienie dużej ilości energii na niewielkim obszarze pozwala na precyzyjne wykrawanie detali. Laser jest wykorzystywany do prac w aluminium, stali, węglowej i kwasoodpornej.
Ze względu na to, że dobrze radzi sobie z cięciem w materiałach metalicznych i niemetalicznych, może być stosowany w wielu branżach. Jedną z nich jest produkcja balustrad, poręczy, daszków czy podjazdów dla niepełnosprawnych.

Różne sposoby cięcia laserem

Cięcie laserem można realizować na kilka sposobów. Za każdym razem trzeba dopasować rodzaj obróbki do konkretnego materiału i efektu, jaki chce się uzyskać. I tak można wyróżnić:

  • wypalanie z użyciem strumienia tlenowego,
  • odparowanie w gazie obojętnym,
  • topienie i wydmuchiwanie — materiał topi się i jest odprowadzany na zewnątrz (wydmuchiwany przez gaz),
  • tworzenie pęknięć termicznych — formowane materiału następuje poprzez pękanie.

W rezultacie powstaje gotowy produkt, który nie wymaga dalszej obróbki. Wszystkie detale projektu są wiernie odwzorowane, a każda krawędź równo wykończona i czysta. Ich jakość jest nieporównywalnie lepsza do produktów, które powstają w inny sposób. Szybkość procesu pozwala zwiększyć efektywność pracy i poprawić jej wydajność.

Zalety i wady cięcia laserem

Cięcie laserem ma wiele zalet. Wśród nich największe znaczenie ma fakt, że proces jest w pełni automatyczny i elastyczny. Obróbce można poddawać różnorodne materiały, począwszy od papieru, przez metal, aż po tekstylia i polietylen. Warto zaznaczyć, że ta technologia ogranicza do minimum straty materiału — odpadów jest niewiele, ponieważ szczelina cięcia jest wąska. Sam proces obróbki jest stosunkowo przyjemny, przebiega szybko, sprawnie i czysto.

Przy takiej ilości zalet, trudno dopatrzeć się wad. Jedną z nich może być wysoki koszt inwestycji. Dlatego wiele firm nie może pozwolić sobie na zakup własnego lasera. Nie oznacza to jednak, że muszą rezygnować z tego procesu czy zastępować go innym, mniej wydajnym. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z usług firm, które tak jak Żarna, które oferują cięcie i gięcie z wykorzystaniem lasera. Wykonują one obróbkę zgodnie ze specyfikacją przedstawioną przez klienta, a koszt inwestycji jest przystępny. Dlatego warto rozważyć współpracę z partnerem zewnętrznym.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41