wentylacja
23 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Na czym polega automatyka wentylacji?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega automatyka wentylacji?

Gdziekolwiek się znajdujemy, czy to w domu, czy w pracy, istotne znaczenie ma dla nas komfort przebywania w danym pomieszczeniu, o czym w dużym stopniu decyduje system wentylacji. Wymiana powietrza jest kluczowa dla stworzenia optymalnych warunków w każdym pomieszczeniu zamkniętym. Instalacja powinna być zatem wydajna, ale także ekonomiczna i wygodna w obsłudze, co umożliwia automatyka wentylacji.

Automatyka wentylacji – charakterystyka

Automatyzacja systemów wentylacji to alternatywa dla tradycyjnych instalacji, pozwalająca na uzyskanie lepszych efektów dopasowanych do wymagań użytkownika. Działanie automatyki sterującej polega na usprawnieniu procesu wymiany powietrza poprzez uzyskiwanie oraz utrzymywanie pożądanych parametrów, optymalnych dla zdrowia i komfortu człowieka bądź specyfiki procesów technologicznych. Praca systemów automatyki opiera się przede wszystkim na działaniu centrali wentylacyjnych zintegrowanych z szafą sterowniczą. Najważniejsze elementy pomiarowe oraz wykonawcze charakterystyczne dla automatyki wentylacji to w szczególności:

  • Siłowniki – dostarczające energię do systemu;
  • Zawory – modyfikujące strumień energii;
  • Falowniki – przełączniki częstotliwości;
  • Sterowniki – umożliwiające programowanie;
  • Czujniki – termostaty, presostaty, higrostaty i wiele innych.

Działanie systemów automatyki polega na dokonywaniu pomiarów przez czujniki, a następnie sczytywaniu i analizie tych danych oraz reagowaniu na nie zgodnie z ustalonymi wytycznymi. Dzięki temu możliwe jest automatyczne sterowanie wydajnością wymiany powietrza, jego temperaturą czy poziomem wilgotności, a także zabezpieczanie na wypadek różnych zagrożeń, takich jak zamarzanie. Z tego powodu automatyka wentylacji ma wiele zastosowań i jest chętnie instalowana w budynkach mieszkalnych, ale także biurach, magazynach, halach produkcyjnych i w wielu innych obiektach.

Zalety automatyki wentylacji

Do zalet automatyki wentylacji należy przede wszystkim zapewnienie optymalnych, indywidualnie zaprogramowanych parametrów wymiany powietrza, co ma niebagatelne znaczenie w miejscach zamieszkania i pracy, zarówno dla zdrowia człowieka, jak i dla przebiegu procesów technologicznych. Ponadto odpowiednio zaprojektowana i dobrze dobrana automatyka wentylacji, czym zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak Klimatyka z Warszawy, to szansa na mniejsze zużycie energii i optymalizację kosztów. Dzięki automatyce wentylacji można skutecznie zapobiegać zaparowywaniu szyb, powstawaniu grzybów i pleśni, a także zanieczyszczeniu powietrza w pomieszczeniu poprzez sprawne usuwanie zużytego powietrza. Do zalet automatyki wentylacji należy również łatwość obsługi tego typu systemów, co jest możliwe nawet przy użyciu komputera bądź smartfonu. Nic więc dziwnego, że obecnie powstaje coraz więcej tego typu instalacji.