lampa-sufitowa
13 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Na co zwracać uwagę przy zakupie lampy sufitowej?
5 (100%) / 2 głosów

Na co zwracać uwagę przy zakupie lampy sufitowej?

Lampy sufitowe to najczęściej spotykany rodzaj oświetlenia domowego. Wybranie odpowiedniej lampy do pokoju tylko z pozoru wydaje się proste – w rzeczywistości należy przy tej okazji zwrócić uwagę na wiele zmiennych, a nie kierować się wyłącznie gustem. Podpowiadamy, jakie to zmienne i na co powinniśmy uważać przy kupnie, żeby mieć pewność dobrego zainwestowania pieniędzy.

Gdzie mocujemy lampę?

Pierwsze pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, brzmi: do jakiego pomieszczenia potrzebujemy lampy. Czy będzie to kuchnia, salon, jadalnia? A może pokój dziecięcy? Jakiej wielkości będzie to pomieszczenie? Odpowiedź będzie w dużej mierze determinować, jakiego urządzenia potrzebujemy, bowiem lampa, która świetnie spisze się w salonie może okazać się całkowicie nieprzydatna w kuchni.

Wysokość lampy

Jeśli decydujemy się na lampę wiszącą, powinniśmy koniecznie wziąć pod uwagę wysokość na jakiej znajdzie się na najniżej położony element urządzenia. Ma to znaczenie z dwóch powodów. Pierwszym jest wygoda. Żyrandol powinien znajdować się na takiej wysokości, by nie utrudniał on chodzenia po pomieszczeniu. Z drugiej strony wysokość żyrandola może być istotna dla jakości oświetlenia pomieszczenia. Jeśli nasz żyrandol posiada klosze kieruje światło w dół, powinien on być umieszczony w miarę możliwości wysoko, aby oświetlić jak największy obszar pomieszczenia. Wyjątkowo można odstąpić od tej reguły, jeśli lampa ma służyć oświetleniu wyłącznie określonego obszaru. Przykładowo bardzo nisko zawieszona lampa może posłużyć jako oświetlenie jadalnianego stołu.

Budowa lampy

Poszczególne modele mogą różnić się od siebie znacząco pod względem budowy – głównie ilością kloszy i ich formą. Ciekawy rozwiązaniem są przykładowo lampy posiadające kilka źródeł światła, które można ustawiać niezależnie w celu doświetlenie konkretnych miejsc pokoju.

Estetyka

Najlepszą metodą będzie dobieranie lamp pod kątem reszty wystroju pomieszczenia. Jeśli urządzamy nasze mieszkanie w duchu modnego minimalizmu, najlepszym rozwiązaniem będą nowoczesne lampy, takie jak te znajdujące się w ofercie firmy Phenomena Light.

Wielkość lampy

Ten parametr powinien być uzależniony od wielkości pomieszczenia, w którym lampa ma zostać zamontowana. Duży, wytworny żyrandol zamontowany w niewielkim gabinecie sprawi, że pomieszczenia stanie się przytłaczająco małe, z kolei mała lampka w przestronnym salonie po prostu zniknie i nie będzie w stanie oświetlić pomieszczenia w wystarczającym stopniu.