12 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Morskie mapy wektorowe – charakterystyka i zastosowanie
5 (100%) / 2 głosów

Morskie mapy wektorowe – charakterystyka i zastosowanie

Podróżowanie po morzu wymaga sprawnej, niezawodnej nawigacji. W dzisiejszych czasach załogi okrętów nie muszą polegać na swojej znajomości gwiazd, żeby znaleźć drogę, ponieważ do dyspozycji mają wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jednym z nich są tak zwane mapy wektorowe.

Czym są mapy wektorowe?

Mapy wektorowe to jeden z dwóch rodzajów map cyfrowych do nawigacji morskiej – drugim są mapy rastrowe. Czym się one między sobą różnią?

Mapy rastrowe to nic innego, niż zeskanowane i spozycjonowane mapy papierowe – wyjaśnia przedstawiciel sklepu internetowego eNavigare.pl – Możemy je oglądać przy pomocy oprogramowania do odtwarzania takich map na zwykłym laptopie. Mapy wektorowe to dużo bardziej zaawansowana technologia. Mapa tego rodzaju właściwie nie jest obrazem, lecz bazą danych, w której zapisano wszystkie informacje nawigacyjne, między innymi o kształcie linii brzegowej, warstwicach dna (izobatach) i lądu (poziomice), położeniu znaków nawigacyjnych, przeszkód i wiele innych. Te dane są przetwarzane przez specjalne oprogramowanie na obraz. Takie rozwiązanie daje nawigatorowi dużo większe możliwości operowania na mapie.

Zalety mapy wektorowej

Ponieważ informacje o ukształtowaniu terenu zapisane są w postaci czystych danych, które dopiero przy użyciu oprogramowania komputerowego stają się obrazem, mapy wektorowe mogą być zapisane jako mniejsze pliki, niż ich rastrowe odpowiedniki. Mniejsza objętość pliku sprawia, że operowanie mapą, szczególnie na dużych przybliżeniach jest dużo prostsze, wymaga mniejszej mocy obliczeniowej komputera – powiększanie, pomniejszanie oraz przesuwanie mapy na ekranie zajmuje dzięki temu mniej czasu. Zalety map wektorowych na tym się nie kończą. Z użyciem oprogramowania możemy decydować, jakie dane mają być wyświetlane, a także dostosowywać wygląd mapy do naszych indywidualnych potrzeb. Mapa może być ponadto łatwo aktualizowana, przykładowo jeśli w jakimś rejonie pojawi się niebezpieczeństwo, informację o nim można łatwo nanieść na mapę. Bardzo istotnym ułatwieniem jest fakt, że informacje tekstowe na mapie nie są trwale naniesione na mapę – jeśli obrócimy mapę tak, by dopasować ją do kursu, napisy wciąż będą wyświetlane tak, byśmy mogli je łatwo odczytać.

Wady map wektorowych

Mapy wektorowe to niewątpliwie ogromne ułatwienie dla nawigatorów. Czy mają jakieś wady? Najbardziej odczuwalnym minusem jest cena, która jest dużo wyższa niż w przypadku mapy rastrowej. Spowodowane jest to tym, że stworzenie mapy wektorowej jest dużo trudniejsze, niż zeskanowanie map i stworzenie z nich cyfrowego obrazu. Tego rodzaju mapy mogą być również problematyczne w obsłudze dla osób, które do tej pory korzystały z map papierowych. Warto również wspomnieć o tym, że podobnie jak wszystkie sprzęty elektronicznie, również sprzęt na którym otwieramy mapy może ulec awarii w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego tak czy inaczej warto mieć na pokładzie mapę papierową i zaznaczać na niej na bieżąco naszą pozycję.