montaz-klimatyzacji
3 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Montaż klimatyzacji. Co warto wiedzieć?
5 (100%) / 1 głosów

Montaż klimatyzacji. Co warto wiedzieć?

Klimatyzacja staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem nie tylko w biurach, sklepach czy budynkach użyteczności publicznej, ale również w prywatnych domach i mieszkaniach. Klimatyzatory zapewniają tak pożądany latem komfort termiczny pracy i wypoczynku w przyjemnym chłodzie – nawet w największe upały. Co warto wiedzieć przed zakupem i montażem klimatyzacji?

Rodzaje klimatyzatorów

Osoby planujące montaż klimatyzacji często stają przed niełatwym wyborem wyboru optymalnego dla siebie urządzenia. Podstawowym pytaniem, na które powinien sobie odpowiedzieć zdezorientowany klient, jest to o to, czy potrzebuje klimatyzatora do chłodzenia tylko jednego pomieszczenia, czy też może rozbudowanego systemu, który zapewni odpowiednią temperaturę w całym budynku. W pierwszym przypadku wystarczy pojedynczy klimatyzator (system split z jedną jednostką wewnętrzną zamontowaną w pomieszczeniu i jednostką zewnętrzną), w drugim – konieczny będzie np. system multisplit: do urządzenia zewnętrznego podłączanych jest kilka jednostek wewnętrznych. Ciekawym pomysłem może być również montaż klimatyzatora kanałowego z oferty firmy „PUCH”, który zapewni chłodzenie kilku pomieszczeniom poprzez kanały wentylacyjne. O zaplanowaniu odpowiedniego rodzaju klimatyzacji warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku np. domu – w ten sposób unikniemy kosztów związanych z dostosowywaniem do potrzeb klimatyzacji już istniejącej infrastruktury.

Klimatyzacja w mieszkaniu – o czym warto pamiętać?

W przypadku montażu klimatyzacji w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe ograniczenia, z którymi nie muszą zmagać się posiadacze domów. Przede wszystkim: jako właściciele takiego mieszkania potrzebujemy zgody spółdzielni, wspólnoty lub właściciela budynku. Żadne samowolne działanie nie wchodzi w grę. Ze zgodą na montaż urządzenia na balkonie nie powinno być problemu, gorzej gdy ktoś myśli o montażu na elewacji lub na dachu, ale wiele tu zależy od nastawienia do sprawy osób decyzyjnych. Problemy mogą pojawić się również w przypadku, gdy budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

Klimatyzacja i wentylacja

Niektórym mylą się te dwa pojęcia, jednak klimatyzacja to coś innego niż wentylacja. Te dwa sposoby uzdatniania powietrza w budynku wzajemnie się uzupełniają, przy montażu klimatyzacji nie możemy zrezygnować z wentylacji. Druga rzecz, o której warto pamiętać, to rozsądne podejście do wysokości temperatury. Eksperci podpowiadają, że różnica między pomieszczeniem z klimatyzacją i bez niej powinna nie przekraczać 7°C, a optymalna temperatura w pomieszczeniach latem to 23-26°C.