montaz-bramy-garaowej
3 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Montaż bramy garażowej. Co warto wiedzieć?
5 (100%) / 2 głosów

Montaż bramy garażowej. Co warto wiedzieć?

Montaż bramy garażowej to zadanie, które zwykle powierzamy profesjonalistom. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zupełnie zbagatelizować ten temat. Przecież z bramy będziemy korzystać na co dzień. Musimy wiedzieć, jak działa i na co zwracać uwagę, kiedy będziemy czuwać nad przebiegiem wszystkich prac i jakością ich wykonania. Co wobec tego powinniśmy wiedzieć na temat montażu bramy garażowej?

Pomiar otworu na bramę garażową

Pierwszym etapem montażu bramy garażowej jest pomiar otworu, tzw. ościeża, w którym będzie się znajdować. Należy uwzględnić:

  • wysokość i szerokość otworu wjazdowego,
  • wysokość nadproża,
  • przestrzeń boczną garaży,
  • głębokość garażu.

Poszczególne parametry mogą być bardzo istotne w zależności od tego, jaki rodzaj bramy wybierzemy. Do szczególnie popularnych zaliczają się bramy rolowane, uchylne oraz segmentowe. Każda z nich jest funkcjonalna i może być sterowana automatycznie, aby ułatwić sobie korzystanie z niej – komentuje nasz ekspert z firmy DARIO w Rabce Zdroju.

Najlepiej, jeżeli montujemy bramę po zakończeniu wszystkich garażowych prac. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego należy zadbać o wytynkowanie i pomalowanie nadproża oraz „węgarki”.

Przygotowanie otworu montażowego

Drugim etapem jest właściwe przygotowanie otworu montażowego, czyli oczyszczenie go, wyrównanie oraz zagruntowanie. Nie zapomnijmy o wypoziomowaniu posadzki! Chyba nie chcemy mieć szczeliny pod bramą, która nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też powoduje uciekanie ciepła? Garaż nie powinien i nie musi być zimny. Ponadto odpowiednie przygotowanie podłogi pozwala na precyzyjne ustawienie napędu i pozycji, jaką brama ma przyjąć po jej całkowitym otwarciu lub zamknięciu. Konieczne jest też doprowadzenie zasilania, jeśli decydujemy się na napęd automatyczny w bramie garażowej. Na marginesie – to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie. Chociaż jest droższe, to szybko docenimy nasz wybór.

Montaż bramy garażowej – prace zasadnicze

Prace związane z samym montażem bramy garażowej są uzależnione od rodzaju bramy i producenta, na którego produkty się zdecydowaliśmy. Podstawową zasadą jest trzymanie się zasad spisanych w instrukcji, ale nie tylko. Kiedy już firma dostarczy naszą bramę, powinniśmy sprawdzić czy otrzymaliśmy wszystkie niezbędne elementy, a sama brama ma odpowiednie rozmiary, dopasowane do wymiarów ościeża. Następnie należy skręcić ościeżnicę i wstawić ją w otwór, dbając o należyte piony i poziomy. Ościeżnicę trzeba zaklinować w narożnikach, a później zaznaczyć miejsca, w których będą wiercone otwory pod kątowniki montażowe. W dalszych krokach przykręcamy ościeżnicę i za pomocą piany montażowej uszczelniamy wszystkie otwory. Dalsze działania zależą od typu bramy, ale końcowe prace są takie same: trzeba sprawdzić jej działanie, ustawić odpowiedni naciąg sprężyn, zamontować klamki i rygle antywłamaniowe oraz mechanizm automatycznego otwierania i zamykania, jeśli się na niego zdecydowaliśmy.