23 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Modelarstwo odlewnicze. Co to takiego?
5 (100%) / 2 głosów

Modelarstwo odlewnicze. Co to takiego?

Odlewnictwo to dziedzina niezwykle istotna w naszym życiu, choć rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z jej znaczenia. To właśnie w procesie odlewania powstają niezliczone elementy urządzeń i maszyn, bez których nie sposób wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Żeby jednak możliwe było wykonanie takich elementów konieczne jest stworzenie wzoru – tym zajmuje się dział odlewnictwa nazywany modelarstwem odlewniczym. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest modelarstwo odlewnicze?

Zgodnie ze swą nazwą, modelarstwo odlewnicze to dziedzina zajmująca się tworzeniem modeli, które wykorzystywane są do tworzenia form odlewniczych oraz rdzeni, znajdujących zastosowanie w przemyśle. Forma przygotowana na bazie modelu wypełniania jest odpowiednim rodzaje tworzywa, np. metalem lub tworzywem sztucznym – w ten sposób powstaje gotowy produkt, np. element maszyny.

Taka metoda produkcji ma wiele  zalet – wyjaśnia przedstawiciel firmy Modelarstwo AAPrzede wszystkim jest dużo szybsza, niż przygotowanie każdego elementu poprzez ręczną lub maszynową obróbkę tworzywa. Dzięki modelom można stworzyć formy o bardzo zróżnicowanych kształtach, które nie mogłyby być uzyskane inną metodą w produkcji seryjnej. Ponadto wszystkie elementy wychodzące z formy zachowują te same wymiary i kształty, co ma bardzo duże znaczenie w produkcji na masową skalę.

Jak powstają modele odlewnicze?

Pierwszym etapem powstawania modelu, z którego następnie zostanie uzyskana forma, jest wybór odpowiedniego materiału. W wytwarzaniu modeli stosuje się zwykle metale, sztuczne żywice oraz drewno. Możliwe jest również wykorzystanie gipsu, choć w praktyce po ten materiał sięga się bardzo rzadko. Dobór materiału na model do konkretnego zlecenia powinien być skorelowany z takimi czynnikami jak kształt pożądanego modelu, wielkość serii odlewniczej oraz technologia wykonywania odlewów. Wszystko to ma wpływ na to, jak będzie wykonywany model. Każdy z materiałów modelarskich ma swoje plusy oraz minusy, każdy znajduje nieco inne zastosowanie. Przykładowo drewno jest tworzywem bardzo łatwym w obróbce – tak ręcznej, jak i mechanicznej – ponadto jest lekkie, wytrzymałe na zginanie i ściskanie, łatwe w łączeniu za pomocą klejów, dzięki czemu model może zostać wykonany z kilku różnych elementów. Z drugiej strony jest wrażliwe na zmiany środowiskowe, może pękać, paczyć się etc. Z kolei modele metalowe zachowują bardzo wysoką wytrzymałość, mogą być stosowane w produkcji seryjnej oraz masowej – są jednak ze swej natury ciężkie, a ponadto trudne w wykonaniu. Zazwyczaj w ich produkcji wykorzystuje się metody obróbki mechanicznej.