11 kwietnia 2019

Kategoria:
Inne

Minerały stosowane w jubilerstwie
5 (100%) / 1 głosów

Minerały stosowane w jubilerstwie

Zgodnie z definicją naukową minerałami nazywamy pierwiastki i związki chemiczne w postaci ciał krystalicznych, których strukturę ukształtowały procesy geologiczne. W myśl tej zasady minerałem możemy nazwać m.in. lód, jednak w kontekście sztuki jubilerskiej interesujące są te minerały, które dzięki odpowiedniej obróbce możemy wykorzystać do tworzenia biżuterii.

Najbardziej jednorodne, czyste, przezroczyste i bardzo rzadkie, a przez to również niezwykle wartościowe minerały znane są jako kamienie szlachetne. Najsłynniejszym i najdroższym z nich jest diament, jednak w jubilerstwie wykorzystuje się również inne kamienie szlachetne, które dzięki rozmaitym kolorom i właściwościom pozwalają tworzyć wspaniałą i różnorodną biżuterię.

Przyciągająca biżuteria z turmalinami

Nazwa tego niezwykłego kamienia szlachetnego wywodzi się z języka mieszkańców Sri Lanki, gdzie ‘turmali’ oznacza zdolność przyciągania. Rzeczywiście, jedną z jego charakterystycznych właściwości jest magnetyzm – opowiada nasza rozmówczyni z pracowni biżuterii autorskiej Wonder Fine Jewellery.

Turmaliny występują najczęściej w rozmaitych odcieniach zieleni, jednak barwy kamienia, znajdującego się w konkretnym modelu pierścionka, nie sposób określić jednoznacznie. Wyjątkowość turmalinu wynika bowiem także z faktu, że jego kolor zmienia się w zależności od kierunku, z którego pada nań światło.

Niektóre z turmalinów zmieniają barwę również w zależności od rodzaju światła; za dnia są zielone, zaś oświetlane sztucznym światłem, stają się głęboko pomarańczowe. Na jeszcze innych zaobserwujemy efekt kociego oka – również w rozmaitych kolorach. Biżuteria zdobiona turmalinem jest zatem nie tylko przyciągająca, ale też niewątpliwie zaskakująca.

Zielono-biało-różowej odmianie kamienia, nazywanej turmalinem arbuzowym, przypisuje się właściwości magiczne. Elektryzująca moc tego minerału ma przyciągać miłość, dlatego noszenie takiej biżuterii na pewno nie zaszkodzi ani samotnym sercom, ani kobietom, które chcą utrzymać harmonię w swoim związku.

Niebiański szafir – kamień wierności

Kolejny rzadki i niebywale piękny minerał, który znajduje zastosowanie w jubilerstwie to szafir, znany i ceniony przez ludzi już od tysiącleci. Wspomina o nim Biblia, w której znajdziemy informacje np. o szafirowych zdobieniach fundamentów niebios, natomiast w sanskrycie był kamieniem poświęconym Saturnowi. W dzisiejszej symbolice szafiry oznaczają wierność.

Najczęściej występują w różnych odcieniach koloru niebieskiego, jednak ich barwa zmienia się w trakcie dnia. W pełnym świetle słonecznym są zwykle dość ciemne, natomiast wieczorem stają się bardziej przejrzyste. Piękny wygląd i symbolika sprawiają, że pierścionek zaręczynowy z szafirem jest dużą konkurencją dla tradycyjnego diamentu.

Diament – król kamieni szlachetnych

Diament jest niewątpliwie najdroższym z kamieni szlachetnych, co wynika nie tylko z rzadkości jego występowania, ale też niesamowitej trwałości. Diamenty są nadzwyczajnie twarde, cechują się też bardzo dużym współczynnikiem załamania światła i rozkładem barw. Jest to jedyny z kamieni, składający się w 100% z jednego pierwiastka (węgla).

Co ciekawe, nie wszystkie diamenty są w pełni przeźroczyste. Zaledwie ¼ wszystkich diamentów wykorzystywanych w jubilerstwie jest bezbarwna – reszta jest albo lekko zabarwiona, albo całkowicie nasycona. Bezbarwne diamenty pozyskiwane są niemal wyłącznie w Indiach, natomiast pozostałe wydobywa się w Afryce.

O minerałach, wykorzystywanych do tworzenia pięknej biżuterii, można opowiadać bez końca i oczywiście powyżej nie wyczerpaliśmy tego szerokiego tematu. Natura obdarzyła nas niesamowitym bogactwem szlachetnych kamieni o rozmaitych barwach i właściwościach, a żeby odnaleźć ten ulubiony, warto przyjrzeć się wielu różnym możliwościom.