17 października 2018

Kategoria:
Inne

Metody zastosowania pianki poliuretanowej
5 (100%) / 1 głosów

Metody zastosowania pianki poliuretanowej

Niewiele jest wyrobów polimerowych, które znalazły w naszych domach tyle zastosowań, co pianka poliuretanowa. Z uwagi na swą lekkość, elastyczność i właściwości termoizolacyjne znajduje zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jest wygodnym i nowoczesnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią trwałość i precyzję. Gdzie znajduje zastosowanie?

Pianka poliuretanowa powstaje w wyniku połączenia izocynów i polioli. Powstaje w ten sposób uniwersalne tworzywo.

Rodzaje i zastosowanie pianek poliuretanowych

Pianki poliuretanowe dzielimy przede wszystkim na:

  • miękkie (elastyczne), otwarto-komórkowe – nie przewodzi dźwięku jest często stosowana jako izolacja akustyczna lecz ma nieco gorsze właściwości termoizolacyjne, a w związku z przepuszczalnością wody, mają zastosowanie jedynie wewnątrz m.in. jako miękkie elementy mebli tapicerowanych (wypełnienia, zagłówki, podłokietniki), ale również jako gąbki, zmywaki czy poduszki naramienne;
  • elastyczne pianki wtórnie spieniane – jest twardsza, sztywniejsza i odporniejsza na rozciąganie, niż pianka elastyczna więc jest stosowana tam, gdzie parametry pianki elastycznej nie są wystarczające, np. w przemyśle sportowym na maty, materace, elementy ochraniaczy czy w przemyśle meblarskim na materace sypialniane, poduszki, zagłówki i podłokietniki. Ciekawym zastosowaniem jest wykorzystanie tej pianki jako podkład pod wykładzinę dywanową, co tworzy efekt, tzw. miękkiego podłoża;
  • sztywne, zamknięto-komórkowe – są materiałem termoizolacyjnym. Znajduje zastosowanie jako izolacja ścian, stropów oraz dachów i jest wykorzystywana również w przemyśle szkutniczym (m.in. żaglówki), samochodowym (m.in. izotermy samochodowe).

Izolację wykonaną przy użyciu pianki PIR cechuje dwukrotnie wyższy współczynnik przewodzenia ciepła niż w przypadku klasycznej wełny lub styropianu. Natomiast, niewielka waga pianki sprawia, że materiał nie obciąża konstrukcji. Te cechy sprawiają, że jest doskonałym materiałem do izolacji cieplnej w budownictwie – mówi ekspert z firmy „JAG” PPH Spółka z o.o. 

Zalety sztywnej pianki poliuretanowej PIR

Z punktu widzenia użytkownika budynków i przedmiotów wykonanych z zastosowaniem pianki poliuretanowej tworzywo to ma wiele zalet:

  • jest trwałym materiałem izolacyjnym – nie butwieje, nie gnije;
  • jest odporna zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury (od -200ºC, do +110ºC);
  • uszczelnia, dociepla, wzmacnia konstrukcję budynku i można nią pokryć wszystkie powierzchnie konstrukcyjne;
  • to substancja nieszkodliwa dla środowiska, bezzapachowa i obojętna dla zdrowia.