wycinka-drzew
7 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Metody wycinki drzew trudnodostępnych
5 (100%) / 2 głosów

Metody wycinki drzew trudnodostępnych

Istnieje kilka metod wycinki drzew. Wybór odpowiedniej zależy od umiejscowienia drzewa, otoczenia krajobrazu, a także dostępnych narzędzi. Każdorazowo powinniśmy pamiętać nie tylko o przepisach bezpieczeństwa czy higieny pracy, lecz także o przepisach, związanych z ochroną przyrody. Drzewo możemy ściąć przy użyciu podnośnika koszowego, metodą tradycyjną lub alpinistyczną. Która będzie najlepsza przy wycince drzew trudnodostępnych?

Zanim przystąpimy do wycinki drzew, powinniśmy zaplanować oraz przeprowadzić prace przygotowawcze. Będą one polegały na przygotowaniu obszaru wycinki, i zaznaczeniu stref zagrożenia. Pamiętajmy, że minimalna odległość między stanowiskiem pracy a innym stanowiskiem nie może być mniejsza niż dwie długości ścinanych drzew.

Co więcej, jeśli wycinka przebiega w pobliżu drogi, sąsiadujący z nią odcinek musi być oznaczony odpowiedni znakami, a my musimy uzyskać pozwolenie na zajęcie pasa ruchu drogowego.

Sprawdź najpopularniejsze metody wycinki drzew, w tym drzew trudnodostępnych.

Wycinka z użyciem podnośnika koszowego

Metoda ta umożliwia dotarcie do zewnętrznych części korony drzewa i umożliwia użycie wszelkiego sprzętu, który zmieści się w podnośniku. Użycie podnośnika koszowego zależy przede wszystkim od lokalizacji drzewa, które mamy zamiar ściąć. Głównie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie drzew występują pojedynczo, a przestrzeń dookoła nie jest zalesiona ani zadrzewiona.

Jest natomiast wykluczona w parkach, gdzie dojazd do drzewa jest utrudniony oraz gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia drzew dookoła i zniszczenie otaczającego środowiska naturalnego.

Metoda tradycyjna

Metoda tradycyjna polega na ścięciu drzewa u jego podstawy, a następnie obaleniu. Należy dokładnie zaplanować kierunek ścinki oraz kierunek, w którym ścięte drzewo na spaść na ziemię. Jest to metoda, którą z powodzeniem można stosować w przypadku trudno dostępnych drzew, jednak należy pamiętać, że nie mogą być one pochylone ani uszkodzone. W takim bowiem przypadku występuje ryzyko niespodziewanej zmiany kierunku opadania drzewa.

Wszystkie trzy zaprezentowane w niniejszym artykule metody wycinki drzew stosuje w swojej pracy firma AGROSERWIS Paweł Lis, zajmująca się także między innymi kompleksową pielęgnacją drew ozdobnych oraz podcinką gałęzi.

Metoda alpinistyczna

Metoda alpinistyczna to metoda przeznaczona przede wszystkim do wycinki trudnodostępnych drzew. Polega na ścinaniu drzewa idąc od jego konarów, a kończąc na ścięciu pnia drzewa. Jest najmniej inwazyjna dla otoczenia, jednak wymaga profesjonalnej ekipy, dysponującej sprzętem linowym. Osoby, wykonujące tę usługę powinny być odpowiednio przeszkolone do pracy na wysokościach.

Metodę tę wykorzystuje się przy ścinaniu trudnodostępnych drzew, znajdujących się:

  • w pobliżu domów mieszkalnych
  • niedaleko pasów ruchu
  • w pobliżu linii energetycznych
  • blisko cmentarzy
  • na terenach parków