obrobka-metalu-skrawaniem
8 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Metody obróbki metali CNC
5 (100%) / 2 głosów

Metody obróbki metali CNC

Obróbka CNC (z angielskiego Computerized Numerical Control) to dziś jedna z najbardziej popularnych metod obróbki metali i nie tylko. Polega na odcinaniu niewielkich fragmentów od obrabianego elementu, na przykład części maszyn, czy silników. Dzięki komputerowemu sterowaniu całym procesem mamy możliwość pracować bardzo precyzyjnie: uzyskujemy dokładnie taki kształt elementu, jakiego potrzebujemy.

Jak działa obrabiarka CNC – skrawanie?

Na czym polega omawiana obróbka metali, najłatwiej będzie wytłumaczyć, opisując, jak działa obrabiarka CNC. Skoncentrujmy się na skrawaniu. Nowoczesną obrabiarką CNC steruje komputer, który musi zostać odpowiednio zaprogramowany. Wprowadzamy do niego wszelkie dane, które są niezbędne do wykonania pożądanego elementu. Zostają one w pamięci komputera, gdzie są przechowywane, dopóki sami nie zdecydujemy się ich usunąć.

To duże ułatwienie, ponieważ nie musimy za każdym razem wprowadzać do komputera wymiarów, kiedy chcemy wyprodukować więcej elementów o tych samych parametrach – mówi nam przedstawiciel firmy CNC METAL PRODUKT z Konina.

Skrawać możemy stal, także nierdzewną i kwasoodporną, żeliwo, metale kolorowe, czy nawet tworzywa sztuczne. Korzystanie z obrabiarki CNC praktycznie eliminuje ryzyko pomyłki, a każdy produkt jest przygotowany precyzyjnie. Człowiek swoimi rękami nie byłby w stanie wykonać tak dokładnego skrawania, a już na pewno nie zrobiłby tego w tak krótkim czasie, jak obrabiarka CNC.

Toczenie i frezowanie

Nowoczesne maszyny do obróbki metali to sprzęty wielozadaniowe. Możemy nimi nie tylko skrawać metal i inne materiały, ale też toczyć oraz frezować. Toczyć możemy przede wszystkim wałki, osie, czy pierścienie – dzięki nowoczesnym obrabiarkom możemy wykonać elementy w postaci brył obrotowych. Toczymy powierzchnie zewnętrzne (co nazywamy obtaczaniem) i wewnętrzne (jest to wytaczanie). Niektóre maszyny umożliwiają też toczenie czołowe i wgłębne. Frezowanie to rodzaj obróbki skrawaniem, jednak jego definicja wymaga doprecyzowania: ruch obrotowy we frezarce zawsze wykonuje narzędzie, natomiast ruch posuwowy może być wykonywany przez obrabiany przedmiot. Frezowanie możemy podzielić na przeciwbieżne i współbieżne. W przypadku frezowania przeciwbieżnego narzędzie tnące porusza się przeciwnie do posuwu materiału, natomiast w przypadku frezowania współbieżnego narzędzie porusza się zgodnie z posuwem materiału. Nowoczesne firmy, które zajmują się obróbką metali CNC, mają zwykle w ofercie cały komplet usług: skrawanie, toczenie, frezowanie, a także na przykład gięcie blach, cięcie stali, czy wiercenie i gwintowanie.