6 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Membrana osmotyczna – jaką funkcję pełni?
5 (100%) / 2 głosów

Membrana osmotyczna – jaką funkcję pełni?

Filtry do wody działające na zasadzie odwróconej osmozy są wyjątkowo skuteczne, proste w użyciu i wygodne. Ważnym elementem urządzenia jest membrana osmotyczna. Na czym polega odwrócona osmoza, jakie korzyści przyniesie Twojemu gospodarstwu domowemu i dlaczego warto wyposażyć dom w system odwróconej osmozy? Jaką rolę odgrywa w nim membrana osmotyczna? O tym niżej.

Na czym polega odwrócona osmoza i czemu służy?

Odwrócona osmoza jest metodą uzyskiwania idealnie czystej, doskonale napowietrzonej, miękkiej i smacznej wody przeznaczonej zarówno do spożycia, jak i celów gospodarczych. O najwyższej jakości uzdatniania i oczyszczania wody przez odwróconą osmozę świadczy fakt, że proces ten wykorzystywany jest m.in. przez producentów wody butelkowanej. Możesz cieszyć się własną krystaliczną wodą, która nie będzie wpływała na smak potraw, a jej picie będzie całkowicie bezpieczne. Wystarczy, że zaopatrzysz się w domowy system odwróconej osmozy.

Czym jest właściwie odwrócona osmoza? Mówiąc najprościej, jest to bardzo dokładna filtracja. Woda przepuszczona przez złoże filtrujące jest pozbawiana cząstek innych substancji, zawieszonych w niej elementów stałych, a tym samym też smaków i zapachów pochodzących od czynników innych niż sama woda. W toku odwróconej osmozy osiąga się 99-procentową czystość, którą można porównać jedynie do czystości życiodajnego deszczu sprzed epoki, kiedy powietrze było zanieczyszczone przez fabryki i samochody.

Z odwróconą osmową masz do czynienia na co dzień, nawet jeśli nie zdajesz sobie z niego sprawy. Woda, która przeszła ten proces, znajduje się w butelkach podpisanych jako „woda źródlana”, stanowi bazę do produkcji soków i napojów, a coraz częściej też – jeśli korzystasz w domu ze zbiorowego filtra – płynie z Twojego kranu, bo coraz więcej zarządców decyduje się wyposażyć budynek w filtr odwróconej osmozy.

Membrana osmotyczna i jej rola w odwróconej osmozie

Membrana osmotyczna jest ważnym elementem każdego systemu odwróconej osmozy. Membrana to właśnie wspomniany filtr, bardzo podobny do szeroko stosowanych filtrów np. w dzbankach. Największą różnicę stanowi tu struktura. Membrana osmotyczna jest bardzo gęsta – tak gęsta, że jej pory są niewiele większe od cząsteczek wody. Dlatego tylko woda przedostaje się przez błonę, a zanieczyszczenia, których molekuły najczęściej są większe, zatrzymują się na membranie. Uzyskujemy więc niemal idealnie czystą wodę nie tylko jeśli chodzi o jej przejrzystość, zapach i barwę, ale też skład chemiczny.

Czy to oznacza, że woda jest pozbawiona minerałów? Tak. Warto jednak mieć na uwadze, że minerały z wody nie są dobrze wchłaniane przez organizm, za to przyczyniają się do zakamieniania domowych sprzętów i wyższego zużycia energii. Jeżeli chcesz idealnie czystej i miękkiej wody w swoim domu, sprawdź ofertę Global Water.