19 października 2018

Kategoria:
Inne

Materiały termoprzewodzące – Thermal management w elektronice
5 (100%) / 1 głosów

Materiały termoprzewodzące – Thermal management w elektronice

Materiały termoprzewodzące są bardzo ważne w przemyśle elektrycznym, gdyż charakteryzują się wysokim przewodnictwem cieplnym. Bez nich niektóre elementy mogą ulec zbyt dużemu nagrzaniu, co z kolei może spowodować zwarcie i awarię urządzenia. Jakie konkretnie materiały termoprzewodzące stosuje się w elektronice? Dowiedz się, jakie z nich znajdują najczęstsze zastosowanie w przemyśle elektronicznym.  

Materiały termoizolacyjne: pasty izolacyjne, podkładki i kapturki termoprzewodzące

Do najczęściej stosowanych materiałów termoizolacyjnych stosowanych w elektronice zalicza się pasty izolacyjne, które charakteryzują się m.in. wysoką przewodnością cieplną, a ponadto zapobiegają przebiciom i chronią przed wilgocią. Ponadto, pasty skutecznie wypełniają nierówności oraz poprawiają styk powierzchni współpracujących ze sobą elementów. Po zastosowaniu pasty izolacyjnej przekazywane ciepło łatwiej dociera z elementów elektronicznych do radiatora. W ofertach wielu sklepów (np. BLelektronik z Krakowa) można znaleźć pasty izolacyjne na bazie silikonu, ceramiki, metali i materiałów syntetycznych. Ponadto, w elektronice powszechnie stosuje się również podkładki termoprzewodzące. Takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej wtedy, gdy należy wypełnić dużą szczelinę między komponentami elektronicznymi a radiatorem lub obudową. Podkładki można łatwo dopasować do miejsca, w którym mają zostać umieszczone, dlatego znajdują zastosowanie w kontrolerach napięć, układach pamięci RAM itp. Ponadto, często używane są także silikonowe kapturki termoprzewodzące, które skutecznie zapewniają optymalizację cieplną układu. Stosuje się je zazwyczaj między pakietami elektronicznymi a radiatorem.

Klej silikonowy, zalewa termoprzewodząca i inne materiały wykorzystywane w elektronice

W przemyśle elektronicznym często wykorzystuje się także kleje silikonowe, które umożliwiają tworzenie trwałych połączeń pomiędzy elementami elektronicznymi generującymi ciepło a ich radiatorami. Nierzadko używa się ich do klejenia wrażliwych elementów elektronicznych. Oprócz tego, że mają właściwości izolacyjne, przez co zapobiegają wyładowaniom elektrycznym, to dodatkowo chronią przed wilgocią. Inne, często stosowane materiały termoprzewodzące to np. zalewy termoprzewodzące, które wykorzystywane są do zalewania elektroniki. Po ich użyciu powstają twarde i elastyczne elastomery, które charakteryzują się wysoką odpornością na uderzenia.  Do często stosowanych materiałów w elektronice zalicza się także termoutwardzalne folie silikonowe, które ściśle przylegają do powierzchni, co przekłada się na mniejszą rezystencję termiczną układu. Folia stanowi połączenie termiczne między pakietem elektronicznym a radiatorem dające stałą izolację elektryczną.