6 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Listwy przypodłogowe jako elementy wykończenia wnętrz
5 (100%) / 2 głosów

Listwy przypodłogowe jako elementy wykończenia wnętrz

Listwy przypodłogowe to elementy wykończenia, które łączą funkcjonalność i piękno. W zależności od kształtu, koloru i użytego materiału można nadać wnętrzu określony charakter, dobierając ten niepozorny dodatek. Wbrew pozorom może on zaważyć na estetyce wnętrza, dlatego warto dokładnie przemyśleć, co będzie pasowało do wystroju! Czemu służą listwy przypodłogowe i jak je dobrać?

Funkcje listew przypodłogowych

Listwy przypodłogowe to nie tylko dekoracja. Mają one też funkcje praktyczne. Ich rolą jest osłanianie szczeliny między krawędzią podłogi a ścianą. Gdyby nie listwy, nieestetyczna luka byłaby widoczna, a ponadto łatwo gromadziłyby się w niej zanieczyszczenia, które trudno byłoby usunąć. Listwy przypodłogowe chronią też ściany przed naruszeniem, pozwalają zachować niewielką odległość między ścianą a meblami. Mogą też maskować przewody, co podnosi estetykę wnętrza i czyni je bezpieczniejszym.

Skoro o estetyce mowa – listwy wpływają na to, jak odbierane jest całe wnętrze. Umiejętnie dobrane sprawią, że wyda się ono większe albo przeciwnie – mniejsze i bardziej przytulne. W zależności od potrzeb można dobierać listwy do podłogi, ścian, ale też do stolarki drzwiowej i okiennej. Każdy z tych wyborów da inny efekt.

Listwy przypodłogowe są wykonane z drewna albo tworzyw sztucznych, dowolnie barwione i lakierowane. Naturalne drewno jest materiałem trwałym, przyjaznym otoczeniu i solidnym. Jeżeli szukasz listew, które nawet po długim czasie nie odkształcą się i nie stracą uroku, ten wariant jest najlepszy. Wysokiej jakości drewniane listwy przypodłogowe, które swoim idealnym spasowaniem wprowadzą do wnętrza harmonię i ład, znajdziesz na stronie producenta: Stolarnia 24.

Jak dobrać listwy do wnętrza?

Listwy dają spore możliwości aranżacyjne. Różnią się przecież kształtami (od zupełnie prostych po faliste, wymyślne), kolorami (pełna gama, od naturalnych barw drewna po np. czerwienie, żółcie czy błękity), rozmiarami (od drobnych, nierzucających się w oczy listew, po takie, których wielkość sprawia, że są wyraziste, widoczne i stanowią mocny akcent aranżacji), a wreszcie materiałem i jakością wykonania.

Jeżeli dobierzemy listwy do podłogi, sprawimy, że wyda się ona większa. To powiększy optycznie pomieszczenie. Takie rozwiązane sprawdzi się w małych pokojach, wszędzie tam, gdzie chcemy stworzyć złudzenie przestrzeni większej, niż jest ona w istocie.

Jeśli nie ma potrzeby optycznego powiększania pomieszczenia, a dodatkowo chcemy, aby podłoga wyraźnie odcinała się od ścian, możemy wybrać listwy w kolorze ściany. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przy przemalowywaniu konieczna będzie ich wymiana.

Rozwiązaniem uznawanym za najbardziej eleganckie, a przy tym mocno zauważalne, jest dopasowanie listew do futryn, drzwi i ram okiennych. W ten sposób eksponujemy listwy i wyznaczamy we wnętrzu wyraziste linie. Możesz postawić na taki wystrój, jeśli masz zamiar kupić najwyższej jakości listwy, które warto pokazywać.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41