15 maja 2019

Kategoria:
Inne

Kryteria wyboru szlifierki
5 (100%) / 3 głosów

Kryteria wyboru szlifierki

Szlifierka to jedno z podstawowych narzędzi o uniwersalnym zastosowaniu, którego nie powinno zabraknąć w żadnym warsztacie. Tego typu urządzenia przydają się bowiem w wielu gałęziach przemysłu, ale często korzystamy z nich również w codziennych sytuacjach. Jakie wyróżniamy rodzaje szlifierek, do czego dokładnie się one przydają i czym powinniśmy się kierować przy wyborze takiego narzędzia?

Rodzaje szlifierek – co warto wiedzieć?

Szlifierki to jedne z najbardziej uniwersalnych narzędzi służących do szeroko pojętej obróbki materiałów – zdzierania wierzchnich warstw, np. starej farby, polerowania, wygładzania i nadawania przedmiotom i ich krawędziom pożądanych kształtów. Nie ulega wątpliwości, iż najważniejszym kryterium wyboru szlifierki jest jej przeznaczenie. Na rynku znajdziemy bogaty wybór tego typu narzędzi o różnych właściwościach. Przez zakupem szlifierki warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego mamy zamiar ją wykorzystywać. Do najpopularniejszych typów szlifierek należą:

  • Szlifierki oscylacyjne – dobrze radzą sobie ze szlifowaniem dużych powierzchni płaskich, zarówno podłoży drewnianych, jak i mineralnych.
  • Szlifierki mimośrodkowe – uniwersalne narzędzia do szlifowania, ścierania warstw, np. starej farby, również w przypadku krawędzi i powierzchni wypukłych oraz wklęsłych.
  • Szlifierki taśmowe – doskonale wyrównują duże, płaskie powierzchnie, w szczególności drewniane, np. fornirowane.
  • Szlifierki kątowe – popularne narzędzia do szlifowania, ale i cięcia materiałów, np. metalowych czy mineralnych powierzchni.

Oprócz tego wyróżniamy szlifierki typu delta, które dobrze radzą sobie z trudnymi w obróbce powierzchniami, a także specjalne szlifierki do renowacji oraz przegubowe.

Jak wybrać dobrą szlifierkę?

Na co jeszcze, oprócz przeznaczenia i rodzaju narzędzia, warto zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki?

Istotne znaczenie ma tu napęd i moc szlifierki. – Podpowiada przedstawiciel sklepu Spectool.pl – autoryzowanego dystrybutora artykułów Festool. – Do najbardziej uniwersalnych należą elektronarzędzia, które można z powodzeniem stosować w pracy, jak i w domu. Ważnym kryterium jest również specyfika tarczy, a więc moc i wielkość. Do lżejszych prac wystarczą szlifierki o mniejszej średnicy tarcz, natomiast częstsze posługiwanie się szlifierką, zwłaszcza w profesjonalnych firmach, wymaga zastosowania większych tarcz.

Przy zakupie szlifierki warto również zwrócić uwagę na jej dodatkowe funkcje i wyposażenie, np. system antywibracyjny. Nie bez znaczenia jest również zakup urządzenia od renomowanego producenta i na gwarancji.