zamiatarki
7 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Kryteria wyboru szczotek do zamiatarek
5 (100%) / 2 głosów

Kryteria wyboru szczotek do zamiatarek

Zamiatarki to urządzenia przydatne w wielu miejscach – magazynach, centrach handlowych, halach produkcyjnych etc. Dzięki nim można bardzo skutecznie, szybko i niewielkim nakładem energii oczyścić powierzchnie wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz z zanieczyszczeń sypkich, takich jak kurz, piach. Ich kluczowym elementem są szczotki, które z czasem ulegają zużyciu – dlatego warto wiedzieć, jak wybrać nowe.

Rodzaj szczotki

Pierwszym i najważniejszym kryterium wyboru nowej szczotki do zamiatarki, jest jej rodzaj. Tych wyróżniamy dwa: szczotki boczne i szczotki główne. Pełnią one inną funkcję w działaniu zamiatarki.

Szczotki boczne swoim kształtem przypominają poziome talerze, których krawędzie nabite są włosiem – wyjaśnia specjalista firmy D.S. Sales – Stąd też znane są również jako szczotki talerzowe. Ich zadanie to wymiatanie zanieczyszczeń zgromadzonych przy krawędziach, np. krawężnikach, ścianach, innych obiektach, i kierowanie ich na drogę, po której porusza się szczotka główna. Szczotka główna z kolei przypomina obracający się wokół poziomej osi walec – jego zadanie to zgarnianie wszystkich zanieczyszczeń i kierowanie ich do zbiornika.

Rodzaj zamiatarki

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zamiatarek, m.in. zamiatarki pchane ręcznie, zamiatarki pchane ręcznie wyposażone w akumulator bądź silnik spalinowy, zamiatarki samojezdne różnych wielkości. Do każdego z tych urządzeń potrzebne będą szczotki innych rozmiarów. Przykładowo zamiatarka spalinowa przeznaczona do zamiatania ulic wyposażana jest w większe szczotki, niż zamiatarka ręczna, której przeznaczeniem jest zamiatanie gładkich nawierzchni w centrum handlowym czy magazynie.

Typ włosia

Skuteczność szczotki jest uzależniona od rodzaju włosia, którym została nabita. Włosie wytwarzane jest z szeregu tworzyw sztucznych takich polipropylen, poliamid czy drut metalowy. Tworzywa sztuczne są bardziej elastyczne i bardziej podatne na zniszczenie, dlatego wykorzystuje się je do zamiatania lekkich zanieczyszczeń, takich jak pył, kurz, piach. Szczotki z drucianym włosiem przeznaczone są do wymiatania twardych, trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, np. osadów, ziemi, żwiru, niewielkich śmieci.

Rodzaj czyszczonej nawierzchni

Typ nabicia włosia wpływa nie tylko na skuteczność zamiatania, ale również może mieć wpływ na stan nawierzchni, na której pracuje zamiatarka. Druty są twarde i bardzo szorstkie, dlatego stosuje się je na wytrzymałych nawierzchniach, takich jak beton – nie sprawdzą się one na powierzchniach laminowanych, płytkach ceramicznych czy drewnie, ponieważ mogą prowadzić do porysowania nawierzchni. Do prac na delikatniejszych nawierzchniach używa się szczotek z tworzyw sztucznych.