kotly-na-biopaliwa
7 września 2018

Kategoria:
Inne

Kotły na biopaliwa. Czy warto w nie inwestować?
5 (100%) / 1 głosów

Kotły na biopaliwa. Czy warto w nie inwestować?

Wokół tematu wykorzystywania biopaliw do opalania kotłów grzewczych narosło wiele kontrowersji. Z jednej strony ekolodzy przekonują, że stopniowe, ale konsekwentne przechodzenie na ten sposób pozyskiwania energii cieplnej jest jedynym sposobem, aby uniknąć klęski środowiskowej. Z drugiej strony zwolennicy tradycyjnych metod ogrzewania zwracają uwagę na duże koszty tworzenia takich instalacji. Gdzie leży prawda?

Tradycyjne i ekologiczne źródła ciepła

Negatywny wpływ opalania kotłów paliwami kopalnymi (węgiel, olej, gaz ziemny) jest faktem, z którym trudno dyskutować. Właściwie każdej zimy media podnoszą temat smogu, który dokucza zwłaszcza mieszkańcom miast. Tak naprawdę spaliny z tradycyjnych instalacji grzewczych stanowią dla środowiska długofalowe zagrożenie, które przyczynia się do nieodwracalnej degradacji atmosfery.

Obecnie dysponujemy wieloma sposobami pozyskiwania ekologicznej energii cieplnej. W krajach skandynawskich zapotrzebowanie na nią w dużej mierze pokrywają elektrownie wiatrowe, w naszej szerokości geograficznej, nawet na prywatnych posesjach, coraz częściej spotykamy panele fotowoltaiczne, rekuperatory i gruntowe pompy ciepła. Zatem kotły na biopaliwa są tylko jednym z wielu sposobów wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Czy warto inwestować w kotły na biopaliwa?

Nie ulega wątpliwości, że panele słoneczne i pompy ciepła są rozwiązaniem jeszcze bardziej przyjaznym środowisku, niż spalanie pelletów. Działanie takich instalacji w ogóle nie wiąże się z emisją jakichkolwiek spalin, zatem promocja tego typu rozwiązań mogłaby być priorytetem obrońców środowiska. Dlaczego więc w ogóle poświęcamy czas biopaliwom?

Na niekorzyść energii słonecznej i wiatrowej przemawiają dwa najważniejsze argumenty: niepewność, co do ciągłości jej pozyskania oraz koszty związane z budową takich instalacji. Bioenergetyka odpowiada na oba te problemy. Montaż kotła na pellet czy brykiet jest znacznie tańszy, a jego sprawność i wydajność w pełni przewidywalna.

Gdzie opłaca się bioenergetyka?

Ponieważ instalacje grzewcze opalane biopaliwami emitują do powietrza znacznie mniej zanieczyszczeń, niż tradycyjne piece węglowe, to właśnie one spełniają wszelkie wymogi i normy środowiskowe, narzucane przez prawo międzynarodowe. Z tego względu kotły na biopaliwa używane są w większości nowo wznoszonych budynków mieszkalnych.

Kolejnym aspektem, zachęcającym prywatnych inwestorów do biopaliw, jest łatwa i czysta obsługa takich systemów grzewczych. Kotły z podajnikiem znacznie ułatwiają obsługę kotłowni, a pakowane w worki pellety są czyste i wygodne w dozowaniu.

Ważnym odbiorcą kotłów na biomasę firmy COMERC są także klienci instytucjonalni i przedsiębiorstwa, które budują całe elektrociepłownie w oparciu o technikę spalania biopaliw. Instalacje zasilane piecami na biomasę są niezawodnym i niedrogim w budowie oraz eksploatacji sposobem na pozyskanie ciepła dla całych osiedli.

Szczególne zainteresowanie bioenergetyką wykazują przedsiębiorstwa, w których codzienna produkcja przyczynia się do powstawania odpadów drzewnych i roślinnych, a więc np. zakłady przetwórstwa drzewnego i gospodarstwa rolne. Użycie własnych zasobów, a konkretnie odpadów produkcyjnych, w takich miejscach może oznaczać całkowitą redukcję kosztów użytkowania kotłowni.