15 października 2018

Kategoria:
Inne

Kompensacja mocy biernej – teoria i praktyka
5 (100%) / 1 głosów

Kompensacja mocy biernej – teoria i praktyka

Urządzenia elektryczne, które są zasilane napięciem przemiennym, mogą poza energią czynną pobierać także energię bierną. Potrzebna jest ona do wytwarzania pola magnetycznego w silnikach i  transformatorach czy pola elektrycznego w kondensatorach. Energię bierną pobierają również odbiorniki nieliniowe takie jak świetlówki kompaktowe. Energia bierna nie jest bowiem zamieniana na pracę.

Na czym polega kompensacja mocy biernej?

Kompensacja mocy biernej to nic innego jak zastosowanie urządzeń, które zmniejszają emisję mocy biernej. Obwód prądu posiada trzy rodzaje mocy: czynną, która zamieniana jest na pracę użytkową, bierną, która znajduje się między źródłem energii  a jego odbiornikiem i pozorną – sumę mocy czynnej i biernej. Energia bierna może być pobierana lub oddawana. Oba te rodzaje mocy biernej powodują jednak straty cieplne. Zmniejszają również sprawność linii kablowych czy transformatorowych. Dostawcy prądu zarabiają na  tym, że dostarczają dużo energii czynnej przy jak najniższych stratach. Dzięki kompensacji mocy biernej można zmniejszyć współczynnik mocy, a także wydłużyć żywotność kabli. Przy okazji spada także składowa prądu. W praktyce bowiem duża ilość wytworzonej mocy biernej to wysoki rachunek za energię elektryczną. Dostawcy na ogół tolerują współczynnik mocy biernej na poziomie od 0,2 do 0,4. Po jego przekroczeniu naliczają dodatkowe opłaty. Dlatego warto zainwestować w urządzenia kompensacyjne i skorzystać z usług kompensacji mocy biernej, świadczonych przez takie firmy, jak IT Energy.

Kiedy warto pomyśleć o kompensacji mocy biernej?

Kompensacja mocy biernej ma sens wówczas, gdy straty miesięczne wynoszą około 500 złotych. Należy wtedy dobrać odpowiednią moc układu do kompensacji mocy biernej na skutek wykonania pomiaru analizatorem sieci. Dobrym sposobem na kompensację mocy biernej jest także wykorzystanie tyrystorowych baterii kondensatorów serii TN. Stosuje się je w obiektach, gdzie jest wielu odbiorców jednofazowych. Cechują się one bowiem znaczną asymetrią obciążeń. Są to stacje benzynowe, restauracje czy sklepy różnego rodzaju. Baterie te pozwalają na kompensację w każdej fazie niezależnie od siebie. Przekłada się to na wysoką skuteczność kompensacji mocy biernej i wyeliminowanie zjawiska tzw. przekompensowania. Dzięki łącznikom tyrystorowym, stosowanym zamiast kondensatorów i styczników łączonych w gwiazdę, można pozwolić sobie na ich montaż nawet na niewielkiej przestrzeni. Skracają one czas dostosowania mocy baterii do potrzeb danej sieci.