klamka-do-drzwi
7 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Klamki do drzwi przeciwpożarowych – czym powinny się cechować?
5 (100%) / 2 głosów

Klamki do drzwi przeciwpożarowych – czym powinny się cechować?

Zadaniem drzwi przeciwpożarowych jest zapobieganie rozpowszechnianiu się ognia w przypadku wystąpienia pożaru w danym pomieszczeniu. Ze względu na takie ich wykorzystanie, drzwi przeciwpożarowe powinny być wyposażone w odpowiednie certyfikowane okucia, które będą wspierały ich właściwości przeciwpożarowe. Jakie powinny być klamki odpowiednie do drzwi przeciwpożarowych?

Klamki do drzwi przeciwpożarowych

Każde drzwi przeciwpożarowe powinny zostać wyposażone w specjalne klamki, które są dedykowane do używania z takim rodzaje drzwi. Klamki do drzwi przeciwpożarowych muszą być poddane odpowiednim badaniom oraz z powodzeniem przejść przez wszystkie próby pożarowe, aby mogły uzyskać certyfikat. Certyfikat jest zaś dokumentem, który potwierdza przydatność danych okuć do ich wykorzystywania w zespołach przeciwpożarowych.

Klamki przeciwpożarowe powinny charakteryzować się wysoką odpornością ogniową. Ich dodatkową zaletą jest występująca w wielu modelach tzw. bezpieczna rękojeść, która nie ulega nadmiernemu nagrzaniu się oraz jest odporna na wysokie temperatury panujące w trakcie pożaru. Klamki przeciwpożarowe są produkowane głównie ze stali nierdzewnej oraz odpornych na wysokie temperatury tworzyw sztucznych. Klamki przeciwpożarowe kupimy w zestawie obejmującym klamkę zewnętrzną oraz wewnętrzną.

Czym kierować się przy zakupie klamek do drzwi przeciwpożarowych?

Klamki przeciwpożarowe powinny zostać właściwie dopasowane do rodzaju drzwi, w których zostają umieszczone. Należy także dobrać odpowiednią klamkę do kierunku otwierania drzwi, gdyż w sprzedaży dostępne są zarówno klamki przeciwpożarowe prawe, jak i lewe. Klamki przeciwpożarowe mogą występować z gałką, jak i z tradycyjną klamką, służącą do otwierania drzwi. Kupimy je także w różnych kolorach (m.in. czarnym, białym, szarym) oraz wykonane z różnych materiałów.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki rodzaj drzwi posiadamy i jakie należy dobrać do nich klamki, zawsze możemy poradzić się firm, które zajmują się ich dystrybucją – jedną z takich firm jest przykładowo internetowy sklep metalowy Karolewscy.pl. W zależności od naszych potrzeb oraz rodzaju drzwi przeciwpożarowych, w których zostaną zamontowane klamki, mamy do wyboru zakup klamek ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych.

Dodatkowym atutem klamek przeciwpożarowych jest także ich występowanie z bezpieczną rękojeścią. Przy zakupie klamek przeciwpożarowych należy koniecznie sprawdzić, czy dany produkt ma certyfikat pozwalający na jego bezpieczne użytkowanie w komplecie z drzwiami przeciwpożarowymi. Wybierając takie klamki przeciwpożarowe, będziemy mieli pewność, że właściwie spełnią one swoją rolę.