psychoterapia-dla-par
2 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Kiedy warto zdecydować się na psychoterapię dla par?
5 (100%) / 2 głosów

Kiedy warto zdecydować się na psychoterapię dla par?

Choć nie udało się znaleźć jednej i w pełni trafnej definicji miłości, wiele osób doświadcza jej na co dzień w związku. Czasem bycie parą jest bardzo trudne mimo dobrych chęci po obu stronach. Różnice okazują się zbyt duże lub dwie osoby stają w obliczu trudnego doświadczenia. Gdy czujemy, że przestajemy sobie radzić, warto udać się na wizytę konsultacyjną, a potem na psychoterapię dla par.

Z jakimi problemami pary przychodzą do psychoterapeuty?

W związku, gdzie trzeba godzić niekiedy rozbieżne interesy dwóch osób, a jednocześnie dbać o dobro wspólne, spięcia są normalne i niekiedy potrzebne. Niestety, niezaleczone rany, nieprzegadane problemy i nieprzepracowane konflikty nie znikają z czasem, lecz powoli narastają, aby wybuchnąć z opóźnieniem. Często dzieje się to niepostrzeżenie, a gdy dochodzi do eksplozji, nikt nie pamięta, od czego się zaczęło. Wiadomo jedno – jest źle.

Pary decydują się na terapię z różnych powodów. Często są to osoby, które wyczerpały inne sposoby osiągnięcia porozumienia – mówi specjalistka z gabinetu pomocy psychologicznej w Poznaniu. – Gdy żadne rozmowy nie pomagają lub nawet jedna ze stron nie umie komunikować swoich emocji, przydaje się osoba z zewnątrz. Podczas psychoterapii każdy może swobodnie powiedzieć o tym, co przeżywa, a druga osoba ma okazję tego wysłuchać i także podzielić się swoimi uczuciami. Zdefiniowanie problemu przez każdą osobę z pary z osobna, choć niekiedy zupełnie sprzeczne, i przyjęcie perspektywy partnera to często punkt wyjścia do dalszej pracy nad związkiem.

Niekiedy problem nie wynika bezpośrednio z nieumiejętności rozmowy czy niedopasowania charakterów lub tego, że uczucie wygasło, ale bierze się z zewnątrz. Psychoterapia dla par jest przeznaczona nie tylko dla związków na granicy rozstania, ale też tych, które stają przed wyzwaniami zbyt trudnymi, takimi jak np. śmierć dziecka, poronienie, utrata zdrowia przez jedną stronę, bezpłodność.

Kim jest psychoterapeuta dla par?

Dobry psychoterapeuta dla par to przede wszystkim specjalista z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. Jego rola jest podobna to tej, jaką pełni psychoterapeuta prowadzący terapię indywidualną, z tą różnicą, że podczas terapii dla par skupia się on nie na jednej osobie, ale na dwóch – zarówno każdej z osobna, jak i na nich tworzących związek.

Psychoterapeuta to po trosze mediator i przewodnik. Nie daje on gotowych recept, lecz stwarza warunki, w których obie strony mogą otwarcie wyrazić swoje emocje i usłyszeć, co partner ma do powiedzenia – bez unikania odpowiedzi, bez kłótni i bez zgadywania, o co chodzi tej drugiej osobie. Jednocześnie psychoterapeuta dla par pozwala odkryć mechanizmy rządzące związkiem i naszym zachowaniem, wprowadza zdrowy dystans i nową perspektywę. Celem terapii nie jest rozwiązanie problemów, ale nauka konstruktywnej rozmowy. Co para zrobi z tą nową umiejętnością – to już ich decyzja.