porady-prawne
11 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Kiedy warto skorzystać z usług kancelarii prawnej?
5 (100%) / 2 głosów

Kiedy warto skorzystać z usług kancelarii prawnej?

Zbiór norm prawnych odnosi się właściwie do każdej z dziedzin naszego życia. Począwszy od najbliższego każdemu Kowalskiemu prawa rodzinnego i cywilnego, przez bliskie wszystkim przedsiębiorcom prawo gospodarcze, z jego wciąż zmieniającymi się przepisami, aż po prawo karne, z którym także, pośrednio lub bezpośrednio, możemy się zetknąć, niekoniecznie jako sprawca czynu zabronionego czy wykroczenia, ale na przykład jako świadek.

Żeby znaleźć sytuację, w której dla własnego spokoju bezpieczniej skonsultować się z prawnikiem, nie trzeba daleko szukać. Każda przecież umowa, zaczynając od tych związanych ze zbyciem lub nabyciem rozmaitych dóbr majątkowych, przez te zawierane chociażby przy okazji wynajmu mieszkania, czy na przykład definiowania warunków współpracy, może zawierać obszary wzbudzające nasze wątpliwości.

Dziać się tak może ze względu na mnogość i szczegółowość zapisów, przede wszystkim zaś z uwagi na specyficzny język i strukturę zdań. Nie mówiąc już o zapisach drobnym drukiem, które niewprawnemu oku mogą zwyczajnie umknąć. A konsekwencje takiego przeoczenia mogą być niewspółmierne do kosztów porady prawnej.

Celem uniknięcia wątpliwości natury prawnej oraz skutków błędnej czy niekorzystnej interpretacji przepisów, po pomoc prawną zgłaszać się mogą nie tylko klienci indywidualni, czy przedsiębiorcy, ale także jednostki samorządu terytorialnego.

Prawo rodzinne i cywilne

Sprawy z dziedziny prawa rodzinnego, spadkowego, dotyczące stosunków majątkowych czy też kwestii alimentacyjnych, to dziedziny, w zakresie których wręcz należy skonsultować się z prawnikiem. Często podlegamy zewnętrznym naciskom, powodowani emocjami stajemy się nieuważni, nie jesteśmy w stanie się skupić ani właściwie sformułować naszych słów. Wtedy rzeczowa pomoc prawnika okazuje się zbawienna.

Zaufany prawnik doradzi również w bardziej delikatnych kwestiach, jak na przykład ustalenie ojcostwa, czy postępowanie adopcyjne – podpowiada adwokat ze szczecińskiej kancelarii Węgłowski.

Prawo gospodarcze

Każde małe czy średnie przedsiębiorstwo, nie wyłączając z tego osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, chcąc koncentrować się raczej na efektywności swoich działań biznesowych, niż na zgłębianiu kodeksów i wyszukiwaniu czających się tam niebezpiecznych kruczków prawnych, powinno być w kontakcie z kancelarią prawną.

Dotyczy to zwłaszcza sytuacji związanych z opiniowaniem umów, czy też doradztwa dotyczącego sprzedaży i umarzania udziałów spółek. Również w momencie likwidacji spółki rozsądnie jest zasięgnąć stosownej porady.

W wypadku średnich i większych przedsiębiorstw warto jest zlecić jednej kancelarii kompleksową obsługę prawną w zakresie prawa gospodarczego.

Dobrze jest wiedzieć, że w ramach usług kancelarii prawnej mieści się również zastępstwo procesowe przed sądami.

Prawo karne

Po pomoc prawną powinny się również zwrócić osoby podejrzane oraz oskarżone w postępowaniu przed policją, prokuratorem czy sądami.

Z kolei osoby pokrzywdzone, zwłaszcza w sprawach dotyczących błędów lekarskich, kradzieży, czy pobicia, mogą zlecić prawnikowi reprezentowanie ich interesów.