doradca-podatkowy
21 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Kiedy skorzystać z usług doradcy podatkowego?
5 (100%) / 2 głosów

Kiedy skorzystać z usług doradcy podatkowego?

Doradca podatkowy pomoże osobom, które są zagubione w świecie podatków. W naszym kraju z pomocy doradcy można korzystać od ponad 20-stu lat. Jednak wciąż wielu Polaków nie ma pojęcia, czym dokładnie zajmuje się doradca oraz w jakich sprawach warto uzyskać fachową poradę prawno-finansową. Przeczytaj, dlaczego i w których sytuacjach opłaca się skorzystać z porad doradcy podatkowego.

Kim jest doradca podatkowy?

Praca doradcy podatkowego łączy w sobie elementy prawne i finansowe. Udziela on porad i wydaje opinie z zakresu obowiązków podatkowych w Polsce. Dodatkowo sporządza zeznania i deklaracje oraz prowadzi księgi podatkowe. Może reprezentować podatników przed sądem w procesach z fiskusem.

Aby zostać doradcą, trzeba posiadać odpowiednie umiejętności. Wymagane jest wyższe wykształcenie, wiedza specjalistyczna, merytoryczna, a także zobowiązanie do systematycznego podnoszenia kwalifikacji – zdradza doradca podatkowy w Gliwicach, Grażyna Jabłońska.

Warto wiedzieć, że doradca jest zobligowany do zachowania tajemnicy zawodowej, a także podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej.

Kiedy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego?

Z pomocy doradcy podatkowego mogą korzystać nie tylko właściciele przedsiębiorstw, ale również ci, którzy nie prowadzą firm, a muszą rozliczać się z fiskusem. W tych sytuacjach najlepiej skorzystać z usług doradcy podatkowego:

  • Obliczenie i zapłata podatku – między innymi podatków od darowizn i spadków, opłat lokalnych, a także należności wnoszonych do budżetów terytorialnych. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom, doradza pomaga zaoszczędzić znaczne kwoty i odzyskać podatek VAT, np. od zakupionych materiałów budowlanych.
  • Sporządzanie deklaracji i zeznań podatkowych – doradca posiada uprawnienia do przygotowania różnego rodzaju zestawień i raportów, a także może zajmować się sprawami kadrowo-płacowymi, np. odprowadzać składki do ZUS-u.
  • Udzielanie porad i opinii – doradca dokładnie wyjaśni prawo i obowiązki podatkowe, które obowiązują w Polsce, a także pomaga wybrać najkorzystniejszy system podatkowy.
  • Reprezentacja przed sądami i organami podatkowymi – w razie sporów, doradca występuje jako pośrednik między podatnikiem a urzędem. Dodatkowo opracowuje postępowanie z fiskusem i jest obecny w czasie kontroli z Urzędem Skarbowym.
  • Prowadzenie ksiąg podatkowych – doradca podatkowy może prowadzić księgi podatkowe, rachunkowe lub inne ewidencje w imieniu podatnika, płatnika i inkasenta. Dokumenty te są jednym z dowodów w postępowaniu podatkowym.