9 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Kiedy komin wymaga renowacji
5 (100%) / 1 głosów

Kiedy komin wymaga renowacji

Komin odgrywa niebagatelną rolę w konstrukcji każdego budynku, czy to mieszkalnego, czy przemysłowego. Sprawny, drożny i szczelny komin to podstawa prawidłowego funkcjonowania instalacji grzewczej, a także warunek bezpiecznego użytkowania danego obiektu. Wszelkie nieprawidłowości w działaniu komina zagrażają bowiem zdrowiu mieszkańców i trwałości budynku. Kiedy warto zainteresować się renowacją komina i na czym ona polega?

Renowacja komina – kiedy potrzebna jest naprawa?

Istnieją dwie podstawowe przyczyny, dla których renowacja komina staje się koniecznością – chodzi tu o zły stan techniczny komina bądź planowaną zmianę paliwa opałowego. Za złą kondycję komina odpowiadają najczęściej dwie rzeczy – czas oraz czynnik ludzki. W dużej mierze mowa tu o starych budynkach, których system kominowy z biegiem lat uległ degradacji. Sprzyjają temu czynniki atmosferyczne, zwłaszcza mróz czy deszcz. Zawilgocenie i zmienne temperatury powodują niszczenie kominów, zwłaszcza ich elementów zewnętrznych, znajdujących się ponad dachem. Nieszczelności mogą być również dziełem rąk ludzkich i powstać np. na skutek nieumiejętnego czyszczenia komina. Po czym poznać, że komin jest nieszczelny i wymaga renowacji? Uwagę powinny zwrócić pojawiające się na ścianach plamy o ciemnym, czarnym lub brunatnym zabarwieniu. Alarmującym symptomem są również postępujące spękania tynków w pomieszczeniach, a także nieprzyjemne zapachy wydobywające się z komina. Inną sytuacją, w której komin może wymagać renowacji, jest chęć modernizacji systemu grzewczego, np. wymiany kotła bądź paliwa. Należy bowiem pamiętać, że każda taka instalacja, czy to ogrzewanie na węgiel, gaz bądź olej, wymaga dostosowania systemu kominowego, co wynika m. in. z różnych temperatur pracy.

Metody renowacji kominów

Profesjonalne przedsiębiorstwa specjalizujące się w naprawie kominów, jak np. firma Komino, oferują kilka metod renowacji kominów, stosowanych w zależności od stopnia zniszczenia komina bądź zmiany jego przeznaczenia. Do podstawowych technik zaliczamy:

  • Uszczelnianie komina – zabiegi przeciwdziałające nieszczelnościom, np. przeciekaniu czy spękaniu komina, to zastosowanie specjalnej masy plastycznej lub wkładu kominowego.
  • Frezowanie komina – to specjalistyczne działania polegające na mechanicznym poszerzeniu średnicy komina poprzez usunięcie zalegających zanieczyszczeń, w tym sadzy, spalin oraz gruzu. W tym celu wykorzystuje się specjalny frez kominowy, który pomaga zwiększyć prześwit w kominie, by udrożnić cały system bądź zamontować wkład kominowy.
  • Montaż wkładu kominowego – to skuteczny sposób na renowację starego systemu kominowego, który wymaga uszczelnienia bądź wzmocnienia w przypadku instalacji nowego urządzenia grzewczego. Na rynku dostępne są przy tym wkłady żaroodporne oraz ceramiczne.

Odpowiednio wyremontowany komin to gwarancja szczelności całego systemu i bezpieczeństwa jego użytkowania.