ocieplanie-scian
28 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Jakie płyty stosować do ocieplania ścian?
5 (100%) / 2 głosów

Jakie płyty stosować do ocieplania ścian?

Dobrze ocieplony z jednej strony jest bardziej komfortowy dla domowników, z drugiej – bardziej oszczędny w codziennej eksploatacji, bowiem ocieplenie zapobiega przenikaniu energii cieplnej z instalacji grzewczej przez ściany na zewnątrz. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór materiałów, mających zapewnić odpowiednią izolację termiczną, a wśród nich tzw. płyty ociepleniowe.

Styropian

Styropianem potocznie nazywa się polistyren spieniony – od dawna tworzywo to znajduje się w czołówce najpowszechniej stosowanych materiałów ociepleniowych, wykorzystywany jest zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i użytkowym (np. do ocieplania chłodni, hal, magazynów, pomieszczeń produkcyjnych i innych). Ciekawostką jest fakt, że styropian w znacznej większości składa się nie z polistyrenu, lecz… powietrza. Aż 98% masy płyty stanowi powietrze, które jest najlepszym izolatorem termicznym.

Zalety styropianu

Do zalet styropiany należą:

  • Lekkość – styropian jest dzięki temu łatwy w transporcie i montażu, a przy tym nie obciąża konstrukcji budynku
  • Bardzo dobre właściwości izolacyjne
  • Obojętny dla zdrowia – dlatego jest bezpieczny w obróbce i może być stosowany w każdym budynku, w którym przebywają ludzie i zwierzęta
  • Niepodatność na czynniki biologiczne, atmosferyczne i chemiczne – styropian nie gnije, nie butwieje i przez to nie traci swoich właściwości; jest całkowicie odporny na rozwój grzybów i pleśni, a także na działanie insektów i gryzoni; wykazuje odporność na liczne związki chemiczne, w tym alkohole, ługi, kwas solny etc.
  • Samogasnący – oznacza to, że w kontakcie z ogniem topi się bardzo powoli i nie sprzyja rozprzestrzenianiu się pożaru; pozostałości spalonego styropianu nie emitują szkodliwych dla zdrowia ludzkiego i środowiska substancji.
  • Stabilny wymiarowo – styropian przez cały czas zachowuje swój pierwotny kształt, zatem w izolacji z niego wykonanej nie powstają z czasem mostki termiczne
  • Bardzo dobre parametry akustyczne – izolacja ze styropianu chroni pomieszczenia przed nadmiarem dźwięków dochodzących z zewnątrz
  • Wszechstronność zastosowania – styropian może być wykorzystywany do ocieplenia niemal wszystkich elementów domu, a więc ścian, podłóg (również z ogrzewaniem podłogowym), stropów, tarasów, dachu.

Szeroki wybór płyt styropianowych do ocieplania znajdziemy w ofercie producenta styropianu, firmy Styrmann.

Styropian ekstrudowany

Znany pod nazwą XPS, styropian ekstrudowany to odmiana styropianu odznaczająca się dużo wyższą twardością i wytrzymałością mechaniczną. Posiadają również nieco lepsze właściwości pod kątem izolacyjności termicznej, zwykle stosuje się do ocieplania podłóg, ścian fundamentowych oraz stropów.