14 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Jakie materiały wtryskowe powstają na bazie elastomerów?
5 (100%) / 1 głosów

Jakie materiały wtryskowe powstają na bazie elastomerów?

Elastomery to tworzywa polimerowe, których deformacja pod wpływem różnego rodzaju sił mechanicznych jest odwracalna. Są dwie główne metody wytwarzania różnych produktów z elastomerów: wulkanizacja ciśnieniowa i formowanie wtryskowe. Termoplastyczne elastomery poliestrowe charakteryzuje szereg zalet, które pozwalają na tworzenie z nich różnych elementów. W naszym artykule sprawdzimy, jakich elementów dokładnie.  

Właściwości elastomerów i ich zastosowanie

Elastomery to zwykle tworzywa wysoko elastyczne, sprężyste, które dodatkowo charakteryzuje wysoka odporność termiczna (od -40°C do 100°C) i chemiczna. To doskonała alternatywa dla gumy i lateksu, materiał, który umożliwia łatwe i bezodpadowe przetwarzanie. Termoplastyczne elastomery czasem nazywa się termoplastycznymi kauczukami i oznacza skrótem TPE od angielskiego thermoplastic polyester elastomer. To mieszanki kauczuki i twardych materiałów termoplastycznych, np. poliamidu czy polipropylenu, z dodatkiem odpowiednich modyfikatorów i wypełniaczy. Artykuły na bazie elastomerów mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach, takich jak na przykład:

  • budownictwo – uszczelki do drzwi i okien, różnego rodzaju podkładki i membrany,
  • motoryzacja – uszczelki do szyb samochodowych, osłony i pokrywy, maty wewnątrz aut,
  • sport – akcesoria sportowe, elementy do sprzętu sportowego,
  • opakowania – trwałe i elastyczne pojemniki na różne produkty,
  • zabawki – bezpieczne akcesoria dla dzieci w każdym wieku.

Elastomery a plastomery – różnice

Warto wspomnieć też, czym różnią się elastomery od plastomerów. Tworzywa sztuczne dzielimy w zależności od ich właściwości właśnie na elastomery i plastomery, jak mówi nam przedstawiciel firmy Larkis z Dobczyc. Te pierwsze w temperaturze pokojowej wykazują większe wydłużenie niż 100%, natomiast plastomery to materiały, których wydłużenie nie przekracza wartości 100%. Do elastomerów możemy więc zaliczyć tworzywa wulkanizowane jak kauczuk i silikony, a także tworzywa niewulkanizujące, jak znane wszystkim PVC. Plastomery dzielimy natomiast dalej na termoplasty i duroplasty. Termoplasty przy ogrzewaniu miękną, a po ostygnięciu twardnieją. Duroplasty również przy ogrzewaniu miękną, jednak do pewnego stopnia – przy dalszym dostarczaniu ciepła twardnieją, są więc tworzywami termoutwardzalnymi.

Codziennie na każdym kroku mamy do czynienia z różnego rodzaju produktami, które potocznie nazywamy „gumowymi”, mają one jednak różny skład i produkowane są na kilka różnych sposobów. Przykładowe uszczelki z elastomerów mają więc zupełnie inne właściwości niż gumka do ścierania ołówkowych notatek czy odporna na wysoką temperaturę rękawica, której używamy w kuchni do wyjmowania blachy z piekarnika.