transport-towaru-promem
7 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Jakie ładunki można transportować promem?
5 (100%) / 3 głosów

Jakie ładunki można transportować promem?

Przeprawy promowe, chociaż kojarzą się z przewozami pasażerskimi, służą też do transportu ładunków. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i jest chętnie wybierane przez spedytorów na całym świecie. Za pośrednictwem promów transportowane są różne rodzaje towarów, także w większych ilościach. Które dokładnie ładunki można przemieszczać tą drogą i dlaczego jest to dobre rozwiązanie?

Transport ładunków na promie – dlaczego warto?

Wbrew obiegowej opinii, promy wykorzystywane są nie tylko do przepraw pasażerskich i transportowania aut, ale także do przemieszczenia ładunków. Rozwiązanie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony spedytorów, którzy planując optymalną drogę przewozu towarów, chętnie korzystają z usług armatorów oferujących transport ładunków drogą morską właśnie za pośrednictwem przepraw promowych. Do zalet tego rozwiązania należy przede wszystkim cena – transport morski niezmiennie uznawany jest za ekonomiczny sposób przemieszczania ładunków. Ponadto jest to też oszczędność czasu, zwłaszcza jeśli powierzamy zlecenie profesjonalnej firmie spedycyjnej. Przeprawy promowe są również cenione za wysoki stopień bezpieczeństwa przewożonych ładunków.

Transport promami to wygoda, dlatego tak często korzysta się z niego np. w basenie Morza Bałtyckiego, gdzie ważne jest sprawne przemieszczanie ładunków pomiędzy wybrzeżem południowym, w tym Polską, a Skandynawią. – Mówi przedstawiciel firmy transportowej Botrans. – Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tego typu przeprawy promowe to istotny element transportu kombinowanego, który dzisiaj jest niezwykle ważny. Armatorzy zdając sobie sprawę ze znaczenia tego rodzaju spedycji, obok promów pasażerskich oferują promy wyłącznie towarowe lub o ograniczonej liczbie miejsc pasażerskich. Do transportu towarów promami dobrze przystosowane są również terminale, które świadczą usługi z zakresu załadunku, przeładunku czy też składowania dóbr.

Jakie ładunki transportować promem?

Ważną zaletą transportu ładunków na promach jest duża dowolność w planowaniu tego rodzaju przepraw – promy mogą transportować nawet większe ilości różnego rodzaju towarów. Przeprawy promowe wykorzystuje się w spedycji realizowanej samochodami ciężarowymi i pojazdami ponadgabarytowymi różnego typu. Promy przystosowane są do załadunku wszelkiego rodzaju ciężarówek, poczynając od vanów, poprzez auta typu mega czy zestawy, aż po chłodnie. Istnieje przy tym możliwość przewozu samych naczep. Na promach transportuje się również wagony kolejowe. Dzięki temu przeprawy promowe służą do przewozu różnego rodzaju ładunków, w tym materiałów sypkich, cieczy, żywności, części maszyn i wielu innych. Za pośrednictwem promów często transportuje się również ładunki ponadgabarytowe. W przypadku towarów ponadnormatywnych transport morski bywa niekiedy jedynym możliwym sposobem na realizację zlecenia. Ponadto promy służą również do transportu materiałów niebezpiecznych, takich jak gazy, substancje łatwopalne, toksyczne, radioaktywne czy wybuchowe. W takim wypadku należy jednak przestrzegać restrykcyjnych procedur i odpowiednio wcześniej dokonać zgłoszenia o transporcie towarów niebezpiecznych. Jak więc widać, transportu ładunków promem to korzystne rozwiązanie i skuteczny sposób na sprawne przemieszczanie różnego rodzaju towarów.